Benedikt XVI. předal pallia arcibiskupům metropolitům

29.6.2007 

Petrovo vyznání u Cesareje Filipovi, při kterém Ježíš označil Petra za skálu a přislíbil, že právě na té skále vybuduje svou církev, bylo ústředním tématem homilie Svatého otce při dnešní slavnosti apoštolů Petra a Pavla. V úvodu homilie při liturgické slavnosti ve Vatikánské bazilice Benedikt XVI. připomněl včerejší ohlášení Roku svatého Pavla, pozdravil 46 arcibiskupů metropolitů a členy delegace vyslané konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I.

Plné znění homilie Svatého otce najdete ZDE

46 arcibiskupů metropolitů letos převzalo z rukou Svatého otce pallium. Největší skupinu mezi nimi tvoří arcibiskupové z Latinské Ameriky, kterých bylo 17. Na druhém místě, co do počtu jsou Evropští arcibiskupové, mezi nimi dva Poláci - nový varšavský arcibiskup, Kazimierz Nycz, a arcibiskup Białystoku, Edward Ozorowski, dále arcibiskup maďarského Egeru, Csaba Ternyák, nebo předseda italské biskupské konference, arcibiskup Angelo Bagnasco. 7 arcibiskupů přijelo z afrických zemí, 6 ze Severní Ameriky ? převážně z kanadských církevních provincií ? stejně tolik z Asie, a jeden z Oceánie. Dalších pět nových arcibiskupů metropolitů obdrží pália ve svých sídlech (3 z Afriky a 2 z Asie).

Na symboliku pallia a jeho předávání v den apoštolů Petra a Pavla jsme se zeptali papežského ceremoniáře, arcibiskupa Piera Mariniho:

?Pallium, což je jakýsi bílá šerpa, dostává každý metropolita. Zejména na západě je to pradávné znamení, charakteristické pro římského papeže. Víme, že papež užíval pallium už ve čtvrtém století. Pravděpodobně šlo o císařskou symboliku důstojnosti, která přešla na biskupy. Postupně bylo pallium přeneseno na metropolity, zvláště v době Řehoře VII., krátce po roce 1000, když bylo nutné kontrolovat volbu biskupů. Od té doby přicházeli metropolité do Říma převzít pallium.
Symbolika pallia se během století obohacovala. Na počátku mělo pallium zejména církevní symboliku, tedy po celé první tisíciletí pallium ukazovalo ke ztracené ovečce a označovalo pastýře, který nese ovečku na levém rameni. To je typ pallia, který nyní obnovil papež Benedikt, a tak ho vidíme na všech mozaikách z prvního tisíciletí. Potom pallium změnilo tvar, začalo se klást do tvaru ypsilon. Červené kříže dostaly význam Kristových ran a jehlice odkazovaly ke třem hřebům ukřižování. Pallium tak nabylo kristologického významu, ukazovalo ke Kristu, Dobrému Pastýři. Dnes se oba tyto prvky spojují. Pallium je z vlny, a tak znamená ztracenou ovečku, jsou na něm také jehlice a kříže, které znamenají, že Dobrý Pastýř dává život za své ovce.?

- vysvětluje papežský ceremoniář, arcibiskup Piero Marini.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.