Bercianos del Real Camino

12.8.2006 

Milí posluchači, zdravím vás z rovinatých polí asi 40 km od Leonu, z vesnice Bercianos del Real Camino ? jedné z těch, které v posledních letech ožily právě díky obnovené poutní cestě do Santiaga.

O té dnešní to platí dvojnásob, místní úsek cesty vznikl až v roce 1991, za podpory Evropské unie. Je to investice, kterou každý poutník ocení. Podél cesty jsou totiž hustě vysázeny platany, což je v poledním slunci k nezaplacení. Nekonečná pole, která nás obklopují, nejsou ovšem jen zdrojem bohatství místních obyvatel. Kdysi byla bitevními poli, na nichž se sehrávaly rozhodující bitvy o křesťanskou Evropu. Za Sahagúnem, k jehož slavné historii se ještě vrátím, dodnes najdete proslulé pole ?kopí Karla Velikého?. Dočtete se o něm i v Historii Karla Velikého a Rolanda z 12. stol., připojené jako čtvrtá kniha Libris Sancti Iacobi. Vypráví se, že když Karel Veliký pronásledoval saracénského kalifa Aigolanda, jeho vojska se utábořila na březích řeky Cea, pod pozdějším Sahagúnem. Na druhý den za rozbřesku, když nastával čas bitvy, kopí vojáků, kteří měli toho dne padnout, vypučela a zazelenala se listovím. Dodnes je připomíná topolový háj. V boji totiž zahynulo na 40 tisíc křesťanů.

Epizodu připomínají také výjevy na schránce s tělesnými ostatky Karla Velikého v Cáchách. Sahagún, který byl hlavní zastávkou dnešního putování, je dnes ospalým a trochu chátrajícím městečkem. Může za to jistě i požár, který v 19. století zničil téměř všechno z jeho tisícileté slávy. Historie města začíná založením kláštera sv. Fakunda a Primitiva v 9. stol. Město založil král Alfons VI. v roce 1085 a v Písni o Cidovi najdeme jeho jméno jako Sanktum Facundum, což se později zkomolilo na Sahagún. Ještě předtím tento panovník ovšem povolal do kláštera clunyjské benediktiny. Z Burgundska totiž pocházela jeho žena, Konstance. Alfons VI. se svým dvorem v Sahagúnu dokonce sídlil, a je tam také ? i se svými čtyřmi manželkami, pohřben.

Benediktinský klášter se stal díky královské přízni nejmocnějším klášterem na poutní cestě do Santiaga. Měl slavné skriptorium, a až do 18. stol. také universitu. Vyšli z ní světci jako sv. Jan ze Sahagúnu, františkán Bernardin ze Sahagúnu, zakladatel moderní etnologie, nebo benediktin Pedro Ponce de León, který v 16. stol. začal s výukou hluchoněmých.

Cesta tedy pokračuje, do Santiaga zbývá ještě téměř celých 350 km. A protože k pouti patří slova a mluvení asi až v poslední řadě, pro dnešek to stačí. Naslyšenou zítra.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.