Vzdejme díky této drobné ženě

19.10.2003 

Homilie Svatého otce během beatifikace Služebnice Boží Terezy z Kalkaty

1. ?Kdo chce být mezi vámi první, ať je služebníkem všech (Mk 10, 44).? Tato Ježíšova slova učedníkům, která na tomto náměstí před chvílí zazněla, ukazují, jaká je cesta, která vede k evangelní ?velikosti?. Je to cesta, kterou sám Kristus prošel až ke kříži; cesta lásky a služby, která překračuje jakoukoliv lidskou logiku. Být služebníkem všech!

Touto logikou se dala vést Matka Tereza z Kalkaty, zakladatelka Misionářů a Misionářek lásky, kterou jsem dnes s radostí zapsal do seznamu blahoslavených. Osobně jsem vděčný za tuto odvážnou ženu, kterou jsem vždy cítil blízko sebe. Je ikonou dobrého Samaritána, protože vždycky sloužila Kristu v nejchudších z nejchudších. Ani konflikty a války ji nedokázaly zastavit.

Přicházívala, aby se mnou mluvila o svých zkušenostech služby hodnotám evangelia. Vzpomínám například, že po převzetí Nobelovy ceny míru řekla: ?Jestliže se dovíte, že nějaká žena se nechce starat o své dítě nebo chce jít na potrat, přesvědčte ji, aby mi to dítě přinesla. Já ho budu mít ráda, protože v něm vidím znamení Boží lásky (Oslo, 10. prosince 1979).?

2. Není snad významné, že její beatifikace probíhá právě v den, kdy církev slaví Světový den misií? Svědectvím svého života Matka Tereza připomíná všem, že evangelizační poslání církve působí skrze lásku, živenou modlitbou a nasloucháním Božímu slovu. Výmluvným příkladem tohoto misijního působení je obraz, který znázorňuje novou blahoslavenou, jak jednou rukou objímá dítě a ve druhé drží růženec.

Kontemplace a činnost, evangelizace a péče o člověka: Matka Tereza ohlašuje evangelium svým životem, který zcela zasvětila chudým, ale zároveň je ponořena do modlitby.

3. ?Kdo chce být mezi vámi veliký, musí být vaším služebníkem (Mk 10, 43).? Se zvláštním pohnutím si dnes připomínáme Matku Terezu, velikou služebnici chudých, církve a celého světa. Její život je svědectvím důstojnosti a privilegia pokorné služby. Ona si nezvolila jen být poslední, ale být služebnicí posledních. Jako opravdová matka chudých se skláněla nad lidmi, kteří trpěli různými formami chudoby. Její velikost spočívá v tom, že dávala, aniž by počítala, dávala, až ?to bolelo?. Její život byl radikálním prožíváním i odvážným hlásáním evangelia.

Výkřik Ježíše na kříži, ?Žízním? (Jan 19, 28), vyjadřující hlubokou touhu Boha po člověku, pronikl do duše Matky Terezy a našel v jejím srdci úrodnou půdu. Uhašení Ježíšovy žízně po lásce a po duších, ve spojení s Marií, Matkou Ježíšovou, se stalo jediným cílem života Matky Terezy. To se také stalo vnitřní silou, která ji pobízela, aby ?spěchala? do všech koutů světa, aby bez ustání pracovala pro záchranu a posvěcení nejchudších z chudých.

4. ?Co jste vykonali pro jednoho z těchto nepatrných, pro mne jste vykonali (Mt 25, 40).? Tento verš evangelia, velmi významný pro pochopení služby Matky Terezy chudým, byl základem jejího přesvědčení víry, že když se dotýká ubohých těl chudých, dotýká se těla Krista. Její služba byla zaměřená na samého Krista, skrytého v nejchudších z chudých. Matka Tereza zviditelňuje nejhlubší smysl služby ? postoj lásky k neznámým, hladovým, žíznivým, nahým, nemocným, vězněným, byl stejný jako k samému Ježíši.

Poznala ho a sloužila mu srdcem plným úcty, a tak projevila jemnost snoubenecké lásky. Tedy v jejím úplném darování se Bohu a bližním, Matka Tereza nalezla svoje naplnění a prožívala nejvznešenější charakter svého ženství. Chtěla být znamením ?lásky Boží, Boží přítomnosti, Božího soucitu?, a tímto způsobem připomenout hodnotu a důstojnost každého Božího dítěte, ?stvořeného k tomu, aby milovalo a bylo milováno?. Tímto způsobem Matka Tereza ?přiváděla duše k Bohu a Boha k duším? a sytila žízeň po Kristu, zvláště nejpotřebnějších, těch, jejichž pohled na Boha byl zastíněn utrpením a bolestí.

5. ?Syn člověka přišel, aby dal svůj život za mnohé (Mk 10, 45).? Matka Tereza měla podíl na utrpení Ukřižovaného zvláštním způsobem během dlouhých let ?temné noci? (dosl. ?vnitřní tmy?). Byla to místy velmi bolestná zkouška, kterou však ona přijímala jako ?dar a privilegium?.

V těch nejtmavších hodinách se ještě usilovněji utíkala k modlitbě před Nejsvětější svátostí oltářní. Tato tvrdá duchovní zkouška ji podnítila stále více se ztotožnit s těmi, kterým denně sloužila. Zakusila přitom nové utrpení, a dokonce i odmítnutí, výsměch. Ráda opakovala, že největší chudoba je být nechtěný, nemít nikoho, kdo by se o tebe staral.

6. ?Daruj nám, Pane, svoji milost!? V tebe doufáme! Kolikrát, podobně jako žalmista, i Matka Tereza ve chvílích vnitřní neútěchy svému Pánu opakovala: ?V tebe, v tebe doufám, můj Bože!?

Vzdejme díky této drobné ženě, zamilované do Boha, pokorné služebnici evangelia a neúnavné dobrodinkyni lidstva. Uctěme v ní jednu z nejvýznamnějších osobností naší doby. Přijměme její poselství, následujme její příklad.

Panno Maria, Královno všech svatých, pomoz nám být tichými a pokornými srdcem jako tato neohrožené poselkyně Lásky. Pomoz nám s radostí a s úsměvem sloužit každému člověku, kterého potkáme. Pomoz nám být misionáři Krista, který je naším pokojem a naší nadějí! Amen.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.