Kardinál Sodano hovořil na zasedání OSN

17.9.2005 

Reforma Organizace Spojených národů, instituce mírové komise a výzva na podporu rozvoje v chudých zemích: to jsou klíčová témata, kterých se dotkl kardinál Angelo Sodano ve svém včerejším vystoupení na půdě Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku u příležitosti 60. výročí od založení této instituce. Z pověření papeže Benedikta XVI. povzbudil kardinál Sodano politiky, aby se snažili světovou organizaci učinit více efektivní pro to, aby čelila výzvám v 21. století, počínaje odzbrojením a konče bojem proti chudobě.

?Chudí nemohou čekat,? citoval kard. Sodano výzvu Jana Pavla II. pronesenou při někdejší návštěvě Chile. Podle kardinála Sodana vykazuje OSN znaky doby jako každé lidské dílo, a proto se ukazuje jako nezbytná reforma její struktury. Reforma, která učiní světovou organizaci ?schopnou přijímat rozhodnutí a zabezpečit jejich účinnost a respekt.? Která zabezpečí, že organizace bude pozorná k potřebám lidí místo aby se zabývala otázkou rozložení a rovnováhy moci.? Vatikánský státní sekretář se dále pozastavil nad zodpovědností OSN při udržení míru na celosvětové úrovni.

?Dlouhá historie bojů o zachování míru provázená úspěchy i neúspěchy,? pokračoval kard. Sodano, ?nabízí zkušenost, na základě které by se měly rozvíjet účinnější nástroje pro tento účel.? Proto Svatý stolec podporuje myšlenku na vznik orgánu jakým je ?komise pro budování míru?, která bude mít za cíl zasazovat se o mír v konfliktech zmítaných zemí na africkém kontinentě, na Balkáně či na Středním Východě. Měla by mít pravomoc odzbrojit agresory a to i za použití síly.

K otázce reformy OSN prohlásil kard. Sodano, že Svatý Stolec požaduje, aby jednotlivé státy měly odvahu pokračovat v diskusi o způsobu uplatnění a praktických důsledcích principu zodpovědnosti a ochrany. Tento princip má být vhodným způsobem přijímán jako opatření a má se podle něj postupovat ve všech situacích, kde národní autority nemohou či nechtějí chránit vlastní obyvatele proti hrozbám vnitřním i vnějším.

Kard. Sodano se pak věnoval otázce rozvoje chudých zemí. Vyzval k urychlení některých iniciativ na finanční podporu rozvoje, například těch, které byly přijaty na poslední vrcholné schůzce zemí G8 ve Skotsku. Na druhé straně vyzval mezinárodní společenství, aby pracovalo na ekonomickém oživení a finanční solidaritě ve vztahu k chudým zemím. Týká se to rovněž vyřešení otázky jejich dluhů vůči bohatým zemím. Odpovědnost bohatých států ať jde ruku v ruce s obnovenou zodpovědností ze strany vlád rozvojových zemí, které musí bojovat s korupcí a zasazovat se o vzdělání, bezpečnost a zdravotní zabezpečení. Na závěr svého vystoupení se kard. Sodano zastavil u jevů ohrožujících zdravý vývoj populace. Zdůraznil, že není možné předkládat nejasné vize či ideologizovat otázku zdraví. ?Musíme jasně hovořit o zdraví žen a dětí spíše než používat termín ?zdravá reprodukce?.

Petr Cekota

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.