Mezinárodní den domorodého obyvatelstva

9.8.2005 

?Mezinárodní společenství se musí zasazovat za práva autochtonních národů a podporovat jejich rozvoj při respektování jejich území a tradicí.? Tato slova pronesl generální tajemník OSN Kofi Annan u příležitosti Mezinárodního dne domorodého obyvatelstva, který připadá na dnešní den. Valné shromáždění SN ustanovilo tuto připomínku v roce 1994. Více podrobností připojuje redaktorka našeho rozhlasu Dorotea Gambardella:

Podle Komise lidských práv OSN jsou ?domorodci? ti, kteří zachovávají kontinuitu s předkoloniálním osídlením, rozvíjí se na vlastním území a pokládají se za odlišné od převažujících sociálních forem v dané oblasti.? Ve světě je asi 300 milionů osob, které se zahrnují pod tuto definici. Často jsou obětí vykořisťování, represí a diskriminace ze strany nadřazených státních útvarů. Aby Spojené národy položily důraz na jejich práva, vyhlásily dvě mezinárodní desetiletí: První skončilo v loňském roce, druhé se uzavře v roce 2015. Cílem je posílit mezivládní spolupráci v oblasti řešení problémů domorodého obyvatelstva. A jaké jsou jejich požadavky? Odpovídá Mauro Di Vieste z Asociace ohroženého obyvatelstva:

Odp.: Je to právo na využití vlastních zdrojů na vlastním území, což zahrnuje možnost pokračování v jejich stylu života. Problémem je ale využívání těchto zdrojů jinými. Domorodé obyvatelstvo umí dobře využívat své zdroje a může garantovat jejich využívání pro budoucí staletí, náš systém využití však toto do budoucna nezaručuje.

Otázka: Co dělá mezinárodní společenství pro to, aby mohlo uspokojit jejich potřeby?

Odp: Obecně vzato, situace není dobrá. Původní obyvatelé Boschimani z Botswany byli vyhnáni z vlastní rezervace na poušti Kalahari, právě za účelem využití zdrojů na jejich území.A takto se to děje více méně všude. Podpis Konvence Mezinárodní organizace práce č.169 bude větším nástrojem mezinárodní ochrany domorodých obyvatel.

Otázka: Ochrana, kterou zdůrazňuje gen. tajemník OSN Kofi Anaan, se musí odvíjet od respektu kultury a jazyka těchto komunit. Hovoří Maria Rita Saulle, vyučující mezinárodní právo:

Odp: Přiznání práv těmto národům znamená přiznat jim to, co zdědily po svých předcích. Nicméně je tu nutnost, aby si tyto národy osvojily v každém případě jazyk, tak říkajíc většinový. To proto, neboť integrace předpokládá, aby byly pochopeny všemi a ony se také mohly snažit udržet sociální, ekonomickou, právní a kulturní síť, v níž existují, samozřejmě při respektu k vlastní kultuře.

Petr Cekota

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.