Ernesto Oliviero o míru

2.8.2005 

?Kéž milosrdný Bůh dopřeje světu dar pokoje?: tímto přáním vyjádřil Benedikt XVI. během nedělní modlitby Anděl Páně naléhavou potřebu míru, který by stále více spojoval všechny národy země. Při této příležitosti Svatý otec vyjádřil svoji radost nad tím, že IRA na severu Irska zvolila cestu míru. ?Spravedlivý a trvalý mír?, je to, co si přeje Svatý otec. Je to dobrá zpráva, u které se zastavil Ernesto Oliviero, zakladatel organizace "SERMIG ? Arsenálu Pokoje".

Odp.: V této chvíli, kdy se zdá, jakoby nenávist převažovala, jakoby chtěla všechny zastrašit, je to dobrá zpráva. Doufáme jenom, že jí budeme hodni jako lidstvo, abychom ji mohli rozšířit do celého světa, kde se ještě bojuje.

Ot.: V tomto smyslu má výchova k míru základní úlohu pro budoucnost?

Odp.: Ano, právě dnes máme velmi prorocké výročí. 2. srpna 1983 jsme se dostali do arsenálu zbraní v Turíně a začali jsme s jeho restrukturalizací, začali jsme z něho dělat arsenál míru, školu míru a přijetí. Jestliže není tato stálá výchova k míru, druhý se dříve nebo později stane nepřítelem, druhý se dříve nebo později stane znovu protivníkem a jsme zase tam kde jsme byli.

Ot.: Co se týká tohoto důležitého výročí pro Arsenál Pokoje, pro Sermig, jsou v plánu nějaké zvláštní iniciativy?

Odp.: Ano, chceme dát jednou provždy najevo židům, křesťanům a muslimům, že jsme synové Abrahámovi, synové jediného Boha a že jsme vymysleli manifest, který je zároveň hrozný i pěkný: představ si slovo ?nenávist? (it.=odio), v němž se zruší jedno písmeno a stane se slovem ?Bůh? (it.=Dio). tímto způsobem chceme říci mír, chceme říci: jsme bratři. To, co chceme předložit je to, že pro hrůzy na světě, které jsou zapříčiněné terorismem, hladem, nemocemi a nespravedlnostmi, Sermig nabízí pomoc věřícím i nevěřícím, aby všem připomněl, že cesta nenávisti nemá budoucnost.

Ot.: V Kompendiu katechismu katolické církve, nedávno publikovaném, se lze dočíst, že ?mír na světě není jen jednoduše nepřítomnost války, ale je to klid řádu - podle sv. Augustina - ovoce spravedlnosti". Tedy není míru bez spravedlnosti...

Odp.: Abychom měli spravedlnost musíme vidět jak využíváme náš čas, naše peníze, naši fantazii. Jsou mnozí lidé, kteří nemají to, co máme my. My nemůžeme přijmout, že několik centimentrů od Itálie ? myslím na mapě ? jsou ženy prodávány jako otrokyně; nemůžeme přijmout, že my Evropané a Japonci a Arabové jdou do jistých zemí světa, kde si mohou koupit i děti. Jestliže chceme spravedlnost, která by přinášela opravdu pokoj, musíme pochopit že jsme všichni tak trochu odpovědní za svět.

U našeho mikrofonu byl Ernesto Oliviero, zakladatel organizace "SERMIG ? Arsenálu Pokoje".

Jiří Sýkora

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.