Putinova návštěva - příspěvek k dialogu s pravoslavnými

6.11.2003 

Včera v podvečer se ve Vatikánu setkal ruský prezident Vladimir Putin s Janem Pavlem II. Podle zprávy vatikánského mluvčího dr. Navarro-Vallse proběhlo 30minutové setkání ve velmi srdečné atmosféře. Svatý otec si přál, aby na místo setkání v papežské knihovně byla přenesena ikona Matky Boží z Kazaně.

Rozhovor se týkal témat oboustranného zájmu, konkrétně katolíků v Rusku a jejich církevních struktur. Obě strany vyjádřily přání dalšího positivního rozvoje dialogu mezi Svatým Stolcem a Moskevským patriarchátem. V otázce mezinárodních vztahů si Jan Pavel II. a prezident Putin vyměnili názory na konflikt ve Svaté Zemi a na situaci v Iráku. Zároveň probíhal na státním sekretariátu rozhovor kardinála státního sekretáře Angela Sodana a ruského ministra zahraničních věcí Igora Ivanova a dalších ministrů doprovodu. Také během těchto rozhovorů došlo k výměně názorů na situaci ekumenického dialogu mezi katolíky a pravoslavnými. Dále se hovořilo o nových iniciativách za mír ve Svaté zemi a v Iráku.

Návštěvy prvních mužů Ruska ve Vatikánu zahájil 1. prosince 1989 prezident Michail Gorbačov, kterého později přijal Svatý otec už jako soukromou osobu na dvou privátních audiencích. Dvakrát navštívil Jana Pavla II. také prezident Boris Jelcin (1991, 1998). První návštěva prezidenta Putina proběhla 5. června roku 2000.

Prezident Tatarstánu Mintimer Šaimiev prohlásil, že ?pokud papež uzná za vhodné předat zázračný obraz Matky Boží Kazaňské, přijmeme to s vděčností.?

Šaimiev doprovází ruského prezidenta Vladimíra Putina na jeho návštěvě v Itálii. V rozhovoru pro italský deník ?Corriere della Sera? prezident Tatarstánu byl dotázán na komentář k papežově přání navštívit jeho zemi a přivézt s sebou uctívanou ikonu, která je po několik desetiletí ve Vatikánu.

Šaimiev připomíná, že ikona, která byla nalezena nedaleko Kazaně, se stala v krátké době jedním z obrazů Matky Boží, nejdražších celému pravoslaví. ?Všechno to, co je svázané s dějinami ikony nám je blízké, protože se velmi úzce váže k dějinám Kazaně,? uvedl prezident Tatarstánu, který patří do Ruské federace.

Uspokojení nad jednáním Putina ve Vatikánu vyslovil také Moskevský pravoslavný patriarchát. Podle slov místopředsedy sekce pro mezinárodní vztahy patriarchátu, bylo včerejší setkání znamením pozitivního vývoje v dialogu mezi Svatým stolcem a patriarchátem. Prezident Putin se proto setká po svém návratu do Moskvy s pravoslavným patriarchou Alexejem II.

Podle prezidentského mluvčího, Alexeje Gromova, telefonoval Putin moskevskému patriarchovi bezprostředně po setkání s Janem Pavlem II.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.