Katolická církev nežádá výhody

12.5.2005 

Benedikt XVI. dnes přijal na zvláštní audienci diplomatický sbor akreditovaný u Svatého Stolce. Důraz na otevření nových diplomatických vztahů a dodržování lidských práv byl jádrem promluvy Svatého otce před diplomaty shromážděnými v Královském sále (Sala Regia) vatikánského paláce. První setkání nového papeže s diplomatickým korpusem se neslo v duchu čtveřice úkolů, které před velvyslance předestřel při své poslední audienci Jan Pavel II.: výzvy života, chleba, pokoje a svobody.

V promluvě k diplomatům označil Benedikt XVI. svého předchůdce za ?neúnavného misionáře evangelia?. Vyjádřil přání navázat vztahy také se zeměmi, které ačkoli neudržují plné diplomatické vztahy se Svatým Stolcem, připojily se k poctě zemřelému papežovi.

?Pokud jde o mě ? řekl dále Benedikt XVI. ? pocházím ze země, kde pokoj a bratrství je velmi drahé srdcím všech obyvatel, zvláště těch, kdo jako já zažili válku.? Připomněl ale také, jak se na jeho národě podepsaly devastující a nelidské ideologie. Proto, vysvětluje papež, kladu zvláštní důraz na dialog mezi lidmi, aby byly překonány všechny druhy konfliktů a napětí, a naše země aby se stala zemí pokoje a bratrství.?

?Všichni společně jsme povoláni spojit své síly a pracovat pro pokojnou společnost, která překoná pokušení střetu mezi kulturami, etniky a různými světy.? Každý národ může ze svého kulturního a duchovního dědictví vybrat nejlepší hodnoty a s nimi kráčet vstříc jiným národům. ?Církev nepřestává hlásat a bránit základní lidská práva ? zdůrazňuje Benedikt XVI. Pracuje, aby byla uznána práva každé lidské osoby na život, na chléb, na dům, na práci, na zdravotní péči, stejně jako na ochranu rodiny, sociální rozvoj a úctu k lidské důstojnosti. Katolická církev nežádá pro sebe žádná privilegia, pouze legitimní podmínky svobody, ve které by mohla plnit své poslání.?

Promluvě Svatého otce předcházel pozdrav děkana diplomatického sboru, velvyslance republiky San Marino, Giovanni Galassiho. ?Lidé všech kontinentů a všech náboženství hledí na Vás, Svatý otče, s nadějí, že vaše magisterium podpoří nové pokojné soužití lidí a národů, aby vyšly ze zhoubné spirály egoismu a zneužívání moci.?

Svatý Stolec v současné době udržuje plné diplomatické vztahy se 174 státy. Poslední - s Východním Timorem a s Katarem - byly uzavřeny v roce 2002. Kromě toho má Svatý Stolec diplomatické vztahy s Evropskou Unií a Suverénním řádem maltézských rytířů. Zvláštní vztahy udržuje s Ruskou Federací a Organizací pro osvobození Palestiny. Svatý stolec má zastoupení při řadě mezinárodních organizací, jako v OSN, v organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, v Arabské lize, Organizaci Amerických států a Organizaci pro Africkou jednotu.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.