Atentát na Papeže znovu na scéně

31.3.2005 

Atentát na Jana Pavla II. se znovu dostává na první stránky italských i mezinárodních deníků. Přestože od osudového 13. května 1981 uběhlo téměř 24 let, okolnosti atentátu nebyly doposud uspokojivě objasněny. Kdo si objednal u Ali Agcy Papežovu smrt? Spekulace o tzv. ?bulharské stopě? se tentokrát opírají o dokumenty tzv. Stasi ? Východoněmeckých tajných služeb, které Berlínská vláda poslala do Bulharsku už roku 2002. Jak se zdá, dokumenty potvrzují hypotézy o mezinárodním komplotu pod vedením KGB. Hovoří kardinál Roberto Tucci:

?Je, myslím, poměrně zřejmé, že jak soudy, tak i znalci současné historie měli podezření, že tato tzv. ?bulharská stopa? je opodstatněná.?

Co řekl Jan Pavel II. osobně o tomto atentátu?

?Papež byl vždy velmi ?střízlivý? pokud jde o organizace, které stojí za tímto atentátem. Nevyjádřil se k tomu nikdy otevřeně, až na poslední knihu ?Paměť a identita?, která je z roku 2005. Papež mluví o svém setkání s Ali Agcou při návštěvě vězení. ?Agca uměl střílet a střílel nepochybně s úmyslem zasáhnout. Bylo to jakoby někdo odchýlil dráhu náboje.? Na jiném místě otevřeně naznačuje, že i tuto střílející ruku vedla jiná, a tedy že za atentátem byla nějaká organizace.?

V dnešním vydání deníku La Repubblica je řeč o nové knize Ali Agcy, ve které má údajně vyjevit nové skutečnosti. Mimo jiné prý prohlašuje, že měl komplice ve Vatikánu. Slyšel jste o tom někdy?

?Myslím, že to žvást. Ali Agca od počátku sváděl pátrání na falešnou stopu, nepodával pravdivé informace. V knize, kterou jsem už citoval, Papež píše: ?Ali Agca, jak všichni říkají, je profesionálním vrahem. To znamená, že atentát nebyl jeho akcí, že ho naplánoval a objednal někdo jiný.? Teď se objevují dokumenty Stasi, ale zajímavější by bylo vědět, zda se o atentátu rozhodovalo skutečně na vysoké úrovni někdejší moskevské hierarchie. Pak byla organizace svěřena Bulharsku, které využilo osoby jako Ali Agca, který nebyl do akce zapojen ze striktně politických důvodů, ale pravděpodobně z náboženských důvodů, protože patřil ke skupině nazývané ?Šedí vlci?, což je fundamentalistické islámské uskupení. Tak tedy využívají Ali Agcy. Úkolem Stasi, tajných komunistických služeb Východního Německa, bylo celou akci krýt, rozpoutat dezinformační kampaň, která měla vytvořit spolehlivé překážky těm, kdo měli podezření na tuto stopu za atentátem Ali Agcy.?

Johana Bronková

Copyright © 2003-2023 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.