Biskup Sgreccia: OSN nemá sílu k jasnému ?ne? klonování

10.3.2005 

Organizace spojených národů odmítla klonování člověka. Po čtyřech letech diskusí schválilo v úterý generální shromáždění Spojených národů deklaraci, která požaduje po členských zemích zákaz všech forem klonování člověka, včetně klonování embryí pro výzkum kmenových buněk k terapeutickým účelům. Text prohlášení byl schválen 84 hlasy, v čele se Spojenými Státy, proti hlasovalo 34 států, například Velká Británie, Čína, ale také Česká Republika. Zástupci 37 států se zdrželi hlasování. Přestože je význam deklarace vynášen za historický zlom, její status je problematický. Text totiž není závazný. Mluví o ochraně lidského života a zákazu technik genetického inženýrství, které jsou v rozporu s důstojností člověka. Na druhé straně je ale ústupkem proti původnímu požadavku autoritativního zákazu všech typů klonování, jak to požadovaly Spojené Státy, za podpory Svatého Stolce. Více nám poví biskup Elio Sgreccia, předseda Papežské akademie Pro Vita:

?Hrozí, že se tato deklarace stane jen formalitou, kterou řada zemí nebude respektovat. Je to vážný příznak toho, že Generální shromáždění Spojených národů nemá sílu a odvahu zhodnotit jisté principy, které jsou pro lidstvo zásadní. V problémech, kde jde o peníze, patenty, zneužívání lidské bytosti pro výrobu jakéhosi léku, který je navíc alespoň nyní jen falešnou iluzí, nebylo dost sil vyslovit jasné ?ne?. Zaznělo jen formálně a nezávazně.?

Ovlivní zákaz tzv. terapeutického klonování další vývoj vědeckého výzkumu?

?Vědecký výzkum došel k vynikajícím úspěchům při práci s kmenovými buňkami z pupeční šňůry nebo z jiných míst těla dospělého člověka. Dnes je možné aplikovat je pacientům do orgánů, které potřebují regeneraci. Mnoho vědců podpořilo tuto linii výzkumu. Není tedy nutné vyhledávat buňky embryí. Jejich výzkum zatím nepřinesl úspěchy, nebyly vyzkoušeny na zvířatech - jak by bylo žádoucí ? a navíc někteří seriózní vědci upozorňují, že jsou nebezpečné. Mohou například vyvolat ? a přenést do těla nemocného ? nádory, spíš než by je léčily. Proti nim stojí zarputilý požadavek používat embrya, zaručit, že se s nimi bude moci libovolně nakládat. Jde především o ideologickou válku. Jejím výsledkem má být volný přístup k lidským embryím, aby byli k dispozici pro pokusy s umělým oplodněním nebo k umělému vyvíjení lidských bytostí. To přirozeně odporuje jak vědě, tak etice i rozumu.?

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.