Přemáhat zlo dobrem - Setkání Jana Pavla II. s diplomaty

10.1.2005 

Život, chléb, mír a svoboda ? to jsou výzvy současnosti, kterým Jan Pavel II. věnoval svůj projev k velvyslancům akreditovaným u Svatého Stolce. Vážným problémům dnešního světa je nutné odvážně čelit a řídit se při tom zásadou ?přemáhat zlo dobrem?, vyzval Svatý otec v tradičním setkání s diplomaty. Mezi účastníky audience zvlášť pozdravil 37 velvyslanců, kteří zahájili svou misi v uplynulém roce. U Svatého Stolce má v současné době zastoupení 174 států.

Ve svém francouzsky předneseném projevu zdůraznil Jan Pavel II. čtyři výzvy dnešního světa. Na prvním místě jde o život, o jeho ochranu v první fázi, kdy se nemůže hájit sám. Sem spadá problém ochrany lidského embrya: ?lidský zárodek a člověk, který se z něj narodí a bude dál vyvíjet je identickým subjektem. Proto není z etického hlediska přípustné nic, co by narušovalo jeho integrálnost a důstojnost.? ? zdůrazňuje papež. Výzkum v oblasti genetiky si zaslouží podporu, ale stejně jako každá jiná lidská činnost podléhá morálním nárokům. Zdrojem života je rodina, v některých zemích ohrožená zákony odporujícími její přirozené povaze. Před takovým ohrožením je nutné rodinu chránit, vyzývá Svatý otec, jde totiž ?o štěstí manželů, výchovu dětí, společné dobro a dokonce o materiální prospěch národa.?

Druhou výzvou je chléb. Na zemi, kterou Stvořitel bohatě obdaroval, stovky milionů trpí podvýživou a každý rok miliony dětí umírají hladem nebo na jeho následky. Jan Pavel II. připomněl konkrétní iniciativy mezinárodních organizací, podporovaných Svatým Stolcem. Ukazuje se ovšem, že to nestačí. Nutné je mobilizovat veřejné mínění a politiky, zejména v bohatých zemích. Sociální učení církve předkládá princip univerzálního určení zásob naší planety. Je to princip, který by měl motivovat úsilí o větší spravedlnost a solidaritu.

Další výzvou je mír. Ozbrojené konflikty trvají v mnoha zemích Blízkého východu, Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Terorismus vyrostl do světových rozměrů. Vykročení na cestu pokoje znamená překonání zla dobrem. Proti násilí je třeba stavět rozumný úsudek, proti konfrontaci sil ? dialog, místo namířených zbraní si podat ruce.
Svatý otec zmínil spolupráci Africké unie a možnosti dialogu otvírající se na Blízkém Východě. Za příklad úsilí o pokoj uvedl Evropskou unii, která spojila kdysi válčící národy, a zůstává otevřená k přistoupení dalších zemí, připravených přijmout její nároky.

Za výzvu jemu osobně zvlášť drahou označil Papež svobodu. Poukázal na význam náboženské svobody, která bohužel stále není v mnoha zemích zajištěna. Není proč se obávat ? zdůraznil Jan Pavel II. ? že by správně pojatá náboženská svoboda omezovala jiné svobody nebo poškozovala občanské soužití. Naopak, spolu s ní rostou i všechny další svobody. Církev umí dobře rozlišovat mezi tím, co patří císaři a co Bohu. Pracuje pro společné dobro, vychovává k pravdě a bratrství a vytváří z historie dobře známá díla milosrdenství, vědy a umění. ?Pravá svoboda ? řekl Jan Pavel II. ? vždy slouží překonání zla dobrem?.

Novoročního setkání diplomatického sboru s Janem Pavlem II. se zúčastnil velvyslanec České republiky u Svatého Stolce, Pavel Jajtner:

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.