Kardinál Hollerich: V Japonsku se papež setká s novodobou prázdnotou

8.11.2019 

Lucembursko. Japonsko, s nímž se papež František setká za necelé dva týdny, je moderní zemí, která ztratila směr a neví čím se v životě řídit, říká kardinál Jean-Claude Hollerich SJ. Tento lucemburský arcibiskup Zemi vycházejícího slunce dobře zná. V Japonsku pracoval 17 let jako jezuitský misionář.

Kardinál Hollerich konstatuje, že tradiční hodnoty jsou v Japonsku stále respektovány, více než v Evropě, ačkoliv v porovnání se situací před 30 nebo dokonce i 20 lety se oslabují. Lidé se nicméně zajímají o to, jak žít a být šťastní, v čem spočívá jejich odpovědnost. Mnozí budou hledat odpovědi na tyto otázky v papežových slovech, říká kardinál Hollerich:

„Většina Japonců se nehlásí k žádnému náboženství, nebo zapomněla, k jakému náboženství patří. Týká se to zejména Tokia. Když například umírá babička, objevuje se problém, protože se neví v jaké náboženské tradici má být pochována. Japonská společnost je silně sekularizovaná, ale není vůči víře nepřátelsky nastavena. Lidé jsou náboženským otázkám otevření. Všichni se účastní oslav nového roku, kdy se před půlnocí shromaďují v buddhistické svatyni, aby slyšeli, jak bije zvon, a potom zamíří do šintoistického chrámu. Mnoho mladých se ptá na náboženství.“

Kardinál Hollerich podotýká, že Japonci nemají rádi nová náboženství. Narušují totiž harmonii a rovnováhu, kterou si v této zemi považují nade vše. Katolicismus ovšem už není považován za nové náboženství. Podařilo se nám jakýmsi způsobem v Japonsku zdomácnět a jsme respektováni, ujišťuje bývalý jezuitský misionář.

„K obrácením stále dochází, zejména ve městech. Ubývá katolíků na venkově a rozrůstají se společenství ve velkých městech. Já jsem vždycky pracoval na univerzitě a každý rok jsem křtil dva nebo tři studenty. Většina mých studentů nebyli katolíci, ale když jsme se blíže poznali, objevovaly se otázky o víře, proč jsem přijel do Japonska, proč jsem se neoženil… Samozřejmě není možné vysvětlit všechno během jediného rozhovoru, ale postupně jsem vyprávěl o svém životě a výsledkem bylo, že za mnou přicházeli mladí lidé s prosbou o křest. Jeden z mých studentů přiznal, že chodil do katolické mateřské školky. Z dětství v něm zůstala vzpomínka na pokoj v srdci, který poznal, když se ve školce modlil jako pětileté dítě. Chtěl znovu nalézt tento pokoj, pocit štěstí – a proto požádal o křest.“ Říká pro Vatikánský rozhlas kardinál Jean-Claude Hollerich.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.