Synoda o Amazonii: Obchod s narkotiky, evangelizace a inkulturace

10.10.2019 

Vatikán. Čtvrtým dnem sleduje papež František diskusní příspěvky na zvláštní biskupské synodě pro Amazonii. V závěru včerejšího, v pořadí již 6. plenárního zasedání, vystoupil papež také se svou reflexí a shrnul body, které ho nejvíce zaujaly. Obsah jeho řeči však nebyl zveřejněn. Tiskové informace zmiňují pouze modlitbu za „židovské bratry“, kteří slaví svátek Jom kipur, v úvodu středečního odpoledního zasedání, a v jeho závěru modlitbu za oběti atentátů před synagogou v  Halle, kde mladý německý neonacista zastřelil dva členy tamní židovské obce a další dva zranil.

Dnešním dopoledním zasedání skončila první fáze konzultací v rámci plenárních zasedání. V následujících dnech se bude diskutovat v malých skupinách, kterých bude celkem dvanáct: pět španělskojazyčných, čtyři portugalskojazyčné, ve dvou se bude mluvit italsky a pouze jedna bude anglicko-francouzská. Každá ze skupin již zvolila svého moderátora a relátora.

Ve vystoupeních synodních otců se hovořilo o obchodu s drogami, dalším z vážných problémů amazonské oblasti. Pěstování kokainovníku se neustále zvyšuje, což s sebou nese kromě narušení přírodní rovnováhy a postupující desertifikace také stále větší kriminalitu. S rozšiřováním plantáží souvisejí také „povolené“ požáry, které ničí miliony hektarů pralesa a drasticky poznamenávají ekosystém. Zazněly proto opět hlasy apelující na mezinárodní instituce a zdůraňující význam integrální ekologie.

V otázce rovnováhy mezi evangelizací a inkulturací jeden z otců poukázal na svrchovaný příklad „inkulturace“, kterým je Ježíšovo Vtělení. Boží slovo přijalo lidskou přirozenost, aby zviditelnilo svou Boží lásku. V tom spočívá úkol církve, která je volána, aby se vtělovala do konkrétního života lidí –  právě v tomto duchu působili v Amazonii misionáři.

Rámec debaty ohledně svěcení ženatých mužů přibližuje biskup Emmanuel Lafont z Cayenne v Francouzské Guyaně, jeden ze 113 synodních otců, kteří přijeli ze amazonských zemí: „nejde o to změnit zákon, ale uznat, že za jistých okolností je třeba uplatňovat ducha zákona, to znamená, že služba lidem si žádá inovaci litery zákona“. Biskup Cayenne připouští, že věc může vzbuzovat pochyby a spory, protože „někteří mají tendenci lpět na liteře a nechtějí připustit, že nemůže být vždycky aplikována stejně, zatímco jiní vnímají tuto otázku jako otevření štěrbiny ke změně celé církve.“ Jak nicméně biskup Lafont zdůrazňuje, toto není záměrem synody. „Nejde o to, aby se zákon měnil pokaždé, když se vyskytne nový problém,“ dodává.

Příspěvky v aule předestírají celou škálu námitek, podle některých není zapotřebí ani tak dalších kněží, jako diakonie víry. Především se však vrací téma lepší formace stávajících kněží a docenění odpovědnosti laiků, upuštění od klerikálního vnímání církve. Hovořilo se také o docenění a doprovázení lidové zbožnosti, která je jedním z charakteristických rysů amazonských národů.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.