Počet obětí na pobřežích jihovýchodní Asie stále roste

27.12.2004 

Svět s napětím sleduje následky včerejší přírodní katastrofy. Počet mrtvých v pobřežních oblastech jihovýchodní Asie stále vzrůstá. Papež Jan Pavel II. se dnes ráno v modlitbě spojil se všemi rodinami obětí.

Podle posledních odhadů si vlny tsunami, které vyvolalo zemětřesení v Indickém oceánu, vyžádaly 22 800 obětí a několik tisíc lidí zranily. Miliony lidí přišly o přístřeší. Nejvíce postižených oblastí je na Srí Lance, v Indonésii, Indii a Thajsku. Oběti jsou také na ostrovech Maledivy, v Malajsii, Barmě, Somálsku, Bangladéši a v Tanzánii. OSN upozornila na velké nebezpečí vzniku epidemií. Zároveň poprosila humanitární organizace o pomoc.

Amedeo Lomonaco shrnul nejnovější zprávy o následcích této přírodní katastrofy: ?Více než 11 tisíc mrtvých ve Srí Lance, 6600 v Indii, 4700 v Indonésii, asi 1000 v Thajsku. Taková je tragická bilance, zemětřesení v Indickém oceánu, jehož epicentrum bylo v okolí ostrova Sumatra. To vyvolalo vlny, které zasáhly také Maledivy nebo Bangladéš a nevyhly se ani africkému pobřeží v Keni či Somálsku.?

Apoštolský nuncius na Srí Lance Mario Zenari vyjádřil velké politování nad tím, že nejvíce postižených je mezi chudými, především rybáři, kteří měli obydlí na pobřeží: ?Biskupové se snaží dostat na postižená místa. Mně se podařilo navštívit několik farností a podpořit tamnější kněze. Někteří z nich byli touto katastrofou zasaženi. Snažil jsem se jim dodat odvahu a nabídnout pomoc. Mnoho postižených našlo své první útočiště v křesťanských a buddhistických chrámech. Je hezké pozorovat tuto mezináboženskou spolupráci,? říká apoštolský nuncius na Srí Lance Mario Zenari.

Italská biskupská konference uvolnila tři miliony eur na pomoc obětem neštěstí. Finanční prostředky jsou velmi zapotřebí, jako o tom svědčí výpověď apoštolského nuncia v Indonésii, Alberta Malcolma Ranjitha: ?Všechny obydlí chudých, které byly většinou velmi chatrné, byly smeteny do moře. Ze strachu před dalšími vlnami lidé prchají do hor a to způsobuje mnoho praktických problémů. Dvě diecéze se snaží organizovat pomoc postiženým. Nejpotřebnější jsou nyní léky. Pomocnou ruku již nabídly některé humanitární organizace, především Caritas Internationalis,? uvádí nuncius.

Agentura Misna zveřejnila zprávu, že mons. Joseph Pradhan, biskup v Surat-Thani, v jedné z nejvíce postižených oblastí Thajska, požádal mezinárodní společenství o pomoc. Podle jeho slov chybí především voda, léky, prostředky první pomoci a igelitové pytle na těla obětí.

Velmi aktivní jsou zvláště dobrovolníci v Indii, jak o tom referuje Paolo Beccegato, který je zodpovědný za mezinárodní sekci italské Charity: ?Probíhá evakuace pobřeží v Tamil Nadu na jihovýchodě Indie. Zástupce Caritas Italia odjel do těchto oblastí, aby podpořil diecézní charity v místech neštěstí a zjistil, jaká je tamější situace, a mohl pak účiněji pomáhat.?

Jan Regner

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.