Odcizená Pinturicchiova Madona se vrátila do Perugie

19.8.2019 

Itálie. V Umbrijské národní galerii v Perugii mohou návštěvníci obdivovat poprvé veřejně vystavený deskový obraz P. Marie s dítětem připisovaný Pinturicchiovi, který se po 30 letech od svého zmizení vrátil do Itálie.

Renesanční malíř Bernardino di Betto Betti (1452-1513), známější pod pseudonymem Pinturicchio, totiž „malíříček“ podle jeho drobné postavy, patřil po boku Perugina a mladého Raffaela k hlavním exponentům umbrijské školy v druhé polovině 15. století. Slavnostní ráz spojený s intimitou výjevu, poklid a sladěnost barevných akordů charakterizují rovněž obraz Madony s parapetem (Madonna del davanzale). Nezvyklý název si vysloužil díky okenní římse, která předěluje obrazový prostor od divákova a na němž Dítě Ježíš stojí, opřeno o svou Matku. „Je to typické dílko určené soukromé pobožnosti,“ vysvětluje ředitel umbrijské galerie Marco Pierini. Ukradeno bylo téměř před třiceti lety z domu svého posledního majitele. Doposud jej tedy měl možnost spatřit jen velmi omezený okruh lidí. Malba byla publikována Van Marlem ve 30. letech a poté v roce 1989, krátce před krádeží. Šťastný návrat obrazu do Perugie umožnila databáze odcizených uměleckých děl, která dovolila identifikaci díla na londýnské aukci.  

 „Je to příležitost nejen k tomu, aby se toto krásné dílo dostalo na veřejnost, ale také pro badatele, kteří mohou nyní skutečně prohloubit otázky spojené s chronologií, atribucí a stylem. (…) Jde o dílo zařaditelné do přelomu 70. a 80. let 15. století, na němž lze velmi zřetelně postřehnout vztah mladých umbrijských malířů k florentské malbě Verrochia, velkého mistra Peruginova a Leonardova, jehož styl se velmi důrazně prosazuje u všech obratnějších a informovanějších malířů. Dosvědčuje ho krajina vlámského vkusu, s jezerní scenérií a dvěma přesně určitelnými ptáky, jeřábem a volavkou popelavou, se stejnou přesností je namalována také vegetace… Vidíme tedy smysl pro detail typický pro vlámské malířství zprostředkovaný Verrocchiem. Právě to jsou rysy typické pro mladého Pituricchia, stejně jako pro mladého Perugina, který ovšem rozhodně není autorem,“ říká Marco Pierini, ředitel Umbrijské národní galerie.

Jedinečnou příležitost spatřit navrácený Pinturicchův obraz mají milovníci umění i badatelé od 10. srpna do 26. ledna příštího roku.

 

Johana Bronková

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.