31.1.2019
říká prefekt Úřadu pro vatikánská média, Paolo Ruffini
Vatikán/Lurdy. Prefekt vatikánského úřadu pro komunikaci, Paolo Ruffini, hovořil na setkání katolických novinářů, kteří přijeli ze 30 zemí, aby se na známém mariánském poutním místě zamýšleli nad spojitostmi „mezi žurnalistikou a přesvědčením“ v rámci již 23. ročníku Mezinárodních dnů sv. Františka Sáleského, patrona žurnalistů. „Ve světě, který zaměňuje netečnost za objektivitu anebo přehánění za ryzost – řekl ve svojí přednášce – si musíme počínat tak, abychom byli a jevili se jako hledači pravdy také lidem, kteří nesdílejí naši víru.“ Paolo Ruffini k tomu v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas dodal:
„Žurnalistika často podléhá falešným přesvědčením nebo předsudkům. Přesvědčení jsou prospěšná, pokud jsou zakořeněna v pravdě, ale svádějí nás z cesty, pokud mají kořeny ve lži. Dobrá žurnalistika proto musí být ustavičným hledáním pravdy. Je tedy například nutné vyhýbat se myšlence, že je možné dobrat se úsudku bezprostředně. Naše žurnalistika je někdy příliš povrchní. Katolický, křesťanský žurnalista se musí vždycky znovu a znovu snažit porozumět celku skutečnosti. Snažit se pochopit, čím věci drží pohromadě. Žurnalistika, která se snaží je rozdělovat, přichází o složitost reality a nakonec o pravdu věcí.“
Přesvědčení jsou rozmanitá - náboženská, politická, vědecká - a utvářejí naši identitu. Mají určovat také ediční linii ve sdělovacích prostředcích?
„Žijeme ve světě, kde často převažuje názor nad pravdou, to znamená, že mám svůj názor bez ohledu na pravdu. Přesvědčení se však musejí zakládat především na hledání pravdy. Je třeba si dávat pozor - všichni lidé jakékoliv kulturní či náboženské identity si musíme dávat pozor - aby naše identity nebyly zneužívány a nestaly se nástrojem sporu, protože všechna přesvědčení založená na hledání pravdy se vždycky mohou setkat. Jedině slabá identita odmítá konfrontaci. Silná, zakořeněná identita ji vyhledává a v dialogu stvrzuje pravdu. Myslím, že dobrá žurnalistika se musí zakládat na schopnosti vést dialog.“
Existuje však také riziko uzavření se do vlastního přesvědčení a nepřístupnosti dialogu...
„My jako křesťané, katolíci, máme identitu ve víře, která je natolik silná, nakolik ji nabízíme druhým ke konfrontaci a ke sdílení. A tímto způsobem se víra šíří. Tímto způsobem se šíří pravda. Zároveň se můžeme od druhých učit způsobu, jak vnímat věci, a tudíž chápat, jak naše víra, pravda, jejímiž nositeli jsme, mohou vstupovat do různých kultur a jazyků v různých zemích. To jsou dějiny křesťanství, to je způsob, jak se rozšířilo křesťanství.“
Jak máme jakožto vatikánská média živit svoje přesvědčení, abychom nabízeli poselství, hledající pravdu, poselství naděje?
„Myslím, že princip dobré žurnalistiky je pokorné vědomí, že pravda – mluvíme-li o žurnalistické pravdě – je hledání. Je zapotřebí pokory, a není horší žurnalista než ten, který si myslí, že už všechno ví. Není horší žurnalista než takový, který má předem připravenou verzi reality a už není schopen žasnout nad pravdou. Věřím, že nejlepší způsob, jak můžeme dosvědčovat, že jsme dobrými žurnalisty, je být - a být vnímáni - jako hledači pravdy, a nikoli se uzavřít do svého opevněného světa, který nevede dialog se skutečností.“
Říká prefekt úřadu pro vatikánské sdělovací prostředky Paolo Ruffini.
Přeložil Milan Glaser
Česká sekce RV
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.