Papež František: Betlémská scéna z písku připomíná prostotu, nepatrnost a křehkost

7.12.2018 

Vatikán. Papež František přijal na audienci dárce betléma a vánočního stromu na Náměstí sv. Petra: představitele severoitalských měst Jesolo a Pordenone, provincií Benátska a Friuli-Venezia Giulia, v čele s tamními biskupy.

„Děkuji těm, kdo spolupracovali na těchto znameních vánoc, zejména čtyřem sochařům z různých zemí, kteří vytvořili betlém a technikům i personálu guvernatorátu.“

Připomeňme, že betlémskou scénu na Svatopetrském náměstí vytvořili z jesolského písku sochaři Ilja Filimoncev z Ruska, který je autorem návrhu, dále Susanne Ruselerová z Holandska, která ztvárnila Adoraci pastýřů, a Radovan Živný z České republiky, který na pohledově pravé straně tohoto triptychu vytvořil Klanění Tří králů. Producentem projektu je Američan Rich Varano.

„Vánoční strom a betlém jsou dvě znamení, která nás nikdy nepřestanou fascinovat, promlouvají k nám o vánocích, pomáhají rozjímat nad tajemství Boha, ktarý se učinil člověkem, aby byl nablízku každému z nás. Vánoční strom se svými světly nám připomíná, že Ježíš je světlem světa, je světlem duše, které zahání temnoty nepřátelství a dává prostor odpuštění.“

Červený smrk z Cansiglia, který se tyčí vedle obelisku, inspiroval papeže dále k zamyšlení nad tím, jak se Bůh ve svém Synu Ježíši snížil k člověku, aby ho pozvedl k sobě a vyzvedl ho z oparů egosimu a hříchu. Bůh přijímá lidskou situaci, aby ji přitáhl k sobě a dal jí podíl na své božské přirozenosti, dodal Svatý otec. Betlémská scéna vytvořená z písku pak připomíná prostotu, nepatrnost a křehkost, v níž se Bůh ukázal svým narozením v Betlémě:

„Mohlo by se nám zdát, že tato malost je v rozporu s božstvím, proto ji dokonce někteří zpočátku považovali za pouhé zdání, vnějškovost. Tak tomu však není, protože v nepatrnosti je svoboda. Kdo je malý – v evangelním smyslu – nemá v sobě pouze lehkost, ale je také svobodný od veškeré posedlosti zviditelňovat se a úsilí o úspěšnost. Tak jako děti, které se vyjadřují a pohybují spontánně.“¨

Všichni jsme povoláni ke svobodě před Bohem, k takové svobodě, jakou má dítě před svým otcem, pokračoval papež František a uzavřel přáním, aby tyto symboly vánoc přinesly do rodin a na místa setkávání záblesk světla a Boží něhy a pomohly prožít slavnost Ježíšova narození s pohledem upřeným k Božskému dítěti, vyzařujícímu světlo v prostotě jeslí. Kéž se i my staneme svědky prostoty, láskyplnosti a dobroty, uzavřel Petrův nástupce svou promluvu a popřál přítomným a jejich blízkým radostné vánoce.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.