Bůh se vrací do škol v USA

5.12.2018 

New York. Bůh se pomalu, ale jistě, stát po státu, vrací do škol ve Spojených státech amerických. Celkově deset států v posledních dvou letech schválilo zákony, které zavazují školy, ale často také jiné veřejné instituce, aby ve svých prostorách povinně vystavily národní motto „In God We Trust“, anebo jiná hesla, odkazující ke křesťanskému Bohu. Chronologicky poslední v pořadí se k nim připojila Florida, která novým návrhem zákona reagovala na masakr v Parklandu, při kterém v únoru loňského roku bývalý student tamního gymnázia postřílel 17 studentů. V letošním roce vynesla obdobná zákonná opatření ještě šestice dalších států, přičemž Arizona kupříkladu doporučila veřejné úctě své státní heslo Ditas Deus, „Bůh obohacuje“, které se snad nepřímo vztahuje k první knize Mojžíšově (Gn 14,23).

Podle newyorské korespondentky listu Avvenire (5.12.2018) se zcela jistě jedná o cílené směřování, spíše než o souhru náhod. Zmíněné zákony byly schváleny po mnoha debatách na místní a státní úrovni, které si kladly otázku, zda posílit odkazy k Bohu a Bibli ve státním školství. Podle některých pozorovatelů se podpůrci těchto iniciativ inspirovali nedávnými výnosy Nejvyššího soudu, který se postavil na obranu náboženské svobody, a zejména výroky dvou soudců, nominovaných Donaldem Trumpem, kteří se vyslovili pro silnější přítomnost Boha a víry ve veřejném životě. Voliči ve státu Alabama například v listopadovém referendu naprostou většinou schválili zákon, který zavádí tabule s Desaterem do každé budovy ve veřejném vlastnictví či instituce financované vládou. Navrhovatelé zákona, který vyvolal řadu protestů, doufají, že se případ dostane k Nejvyššímu soudu a bude rozhodnut v jejich prospěch, čímž se vytvoří precedens na národní úrovni. Poslanci v jiných státech totiž už vystoupili s obdobnými návrhy zákona.

Vztah Spojených států amerických ke křesťanským symbolům byl v průběhu jejich dějin rozporuplný. Po válce Severu proti Jihu byly do Ústavy USA začleněny odkazy na Boha a během studené války zákonodárci včlenili „Boha“ do slibu věrnosti státní vlajce a učinili státní heslo z „In God We Trust“. V sedmdesátých letech však Nejvyšší soud zakázal modlitby a výuku Bible ve veřejných školách. Nyní se kyvadlo vychýlilo opačným směrem – ministryně školství Betsy de Vos například ze státních financí podpořila rodiče, kteří chtějí zapsat děti do církevních škol.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.