Duchovní péče o migranty jako priorita biskupů východních evropských církví

15.6.2018 

Itálie. Kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregace pro východní církve, ve čtvrtek večer zahájil každoroční setkání katolických biskupů evropských východních církví, které se letos koná v jihoitalském městě Lungro na pozvání tamního eparchy Donata Oliviera. Pod eparchii byzantského obřadu v Lungru spadá 26 italsko-albánských komunit, které jsou rozmístěny ve čtyřech italských krajích. Albánci se v Itálii začali usazovat počínaje patnáctým stoletím a dodnes si, kromě východního obřadu, uchovali specifickou arberešskou kulturu i jazyk.

Biskupové východních církví se však při svém třídenním setkání (14.-17.6.) nezaměří na historické migrační proudy, nýbrž na pastorační naléhavost, kterou s sebou nese současná migrace ze Sýrie, Iráku, Egypta a Ukrajiny, potvrdil pro naše mikrofony kardinál Sandri.

“Budou se zamýšlet nad spiritualitou, liturgií, formací kněží a volbou biskupů tak, aby mohli pastoračně co nejlépe doprovázet věřící, kteří si prošli válkou, utrpením a pronásledováním. Těmto lidem po příchodu do Evropy hrozí osamocenost, ztráta příslušnosti k vlastní církvi z duchovního a náboženského hlediska a smíšení se západním světem, který má navzdory přítomnosti katolické církve latinského obřadu, poněkud jiný náhled. Biskupové proto musí vyvinout pastorační úsilí, aby těmto věřícím dodali vlastní identitu.”

uvedl prefekt Kongregace pro východní církve na okraj setkání katolických biskupů byzantského obřadu.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.