9.6.2018
Vatikán: Petrův nástupce dnes promluvil k neobvyklému publiku, tvořenému představenstvem šesti ropných společností (ExxonMobil, Eni, British Petroleum, Royal Dutch Shell, Equinor a Pemex). Přibližně padesátka těchto průmyslníků se vůbec poprvé sjela do Vatikánu, a to na sympozium pořádané Papežskou akademií věd a vatikánským Úřadem pro integrální lidský rozvoj na téma přechodu k novým energetickým zdrojům a péče o společný dům (Energy Transition and Care for our Common Home). V obsáhlé promluvě načrtnul papež křesťanský pohled na energetickou problematiku vyjádřený v posledních dvou sociálních encyklikách Caritas in veritate a zejména Laudato si´.
„Vědecko-technický pokrok umožňuje stále rychlejší komunikaci – řekl v úvodu papež. Zpráva, ať pravdivá nebo falešná; idea, ať už dobrá či špatná nebo metoda účinná či scestná se rozšíří během několika sekund. Také lidé se mohou setkávat a zboží lze směňovat mezi kontinenty v takových rytmech, rychlostech a intenzitách, jež byly dosud nepředstavitelné. Tento pohyb masy informací, osob a věcí potřebuje spoustu energie, a musíme konstatovat, že existuje příliš mnoho těch, kdo nemají přístup k elektrické energii. Mluví se v této souvislosti dokonce o více než jedné miliardě lidí.“
„Existuje »falešný předpoklad, že je k dispozici neomezené množství energie a zdrojů a že jejich obnova je otázkou krátkého času a že negativní důsledky manipulace s přirozeným řádem věcí příroda dokáže snadno absorbovat«.“
pokračoval papež František slovy Kompendia sociální nauky církve (č.462), jak je zopakoval ve své encyklice Laudato si´ (č.106). „Energetická otázka se tak stala jedním z hlavních teoretických i praktických problémů mezinárodního společenství. Na přístupu k této otázce závisí kvalita života i to, zda bude dosaženo schůdného řešení konfliktů v různých částech světa, anebo zda se jim v důsledku hlubokých ekologických nerovností a nedostatku energie dostane dalších pohonných hmot, aby nadále hořely a ničily sociální stabilitu a lidské životy.“
Papež v této souvislosti zdůraznil nezbytnost dlouhodobé globální strategie a spolupráce všech lidí dobré vůle. Za žádoucí označil Pařížskou dohodu o klimatu z roku 2015, která doporučuje snižování spotřeby fosilních paliv s cílem omezit růst globálního oteplování způsobeného škodlivými emisemi.
„Znepokojující je rovněž hledání dalších rezerv fosilních paliv, ačkoli Pařížská dohoda jasně vybízí k omezování jejich těžby. Proto je zapotřebí, aby společně diskutovali průmyslníci, investoři, badatelé i uživatelé o přechodu k alternativním zdrojům a jejich dalšímu hledání. Civilizace potřebuje energii, ale užívání energie nemá civilizaci zničit!“
Energetická transformace směrem k čistým a obnovitelným zdrojům – řekl papež František – je věcí odpovědnosti, kterou máme vůči milionům svých bratří a sester ve světě, vzhledem k chudým zemím a budoucím generacím.
„Absolutní víra v trhy a technologie vedla mnohé k domněnce, že změna ekonomického či technologického systému bude moci odstranit nynější ekologické a sociální nerovnosti. Nicméně je třeba uznat, že pokračující ekonomický růst měl vážné ekologické a sociální důsledky, poněvadž prosperita našeho nynějšího ekonomického systému je založena na neustálém růstu těžby, spotřeby a plýtvání.“
„Kniha přírody– pokračoval papež - je jedna a nedělitelná: zahrnuje jak životní prostředí, tak lidský život, sexualitu, manželství, rodinu i sociální vztahy – jedním slovem integrální lidský rozvoj. Naše povinnosti vůči životnímu prostředí jsou propojeny s povinnostmi, jež máme k člověku jako takovému i ve vztahu k druhým. Nelze vymáhat jedny povinnosti a šlapat po druhých. Zde leží závažný rozpor dnešní mentality a praxe, která ponižuje lidskou osobu, rozvrací životní prostředí a škodí společnosti“ – citoval papež František encykliku Benedikta XVI. Caritas in veritate a na závěr své promluvy řekl představeným největších globálních ropných koncernů:
„Drazí bratři a sestry, obracím se k vám, kteří jste obdrželi tolik schopností a zkušeností, a chtěl bych vás vybídnout, aby ti, kdo prokázali svoje dovednosti v obnově a zlepšování kvality života mohli svým nasazením a svými odbornými kompetencemi v dnešním světě odpomoci jeho dvěma velkým slabinám: chudým a životnímu prostředí. Vybízím vás, abyste se stali představiteli takové globální energetické transformace, jež dbá na všechny národy této planety, na budoucí generace, na všechny druhy a ekosystémy.“
řekl mimo jiné papež František dnes dopoledne na setkání s představiteli šesti globálních ropných společností diskutujících o energetické transformaci.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.