23.4.2018
Vatikán. V Marconiho sále Vatikánského rozhlasu se dnes konala prezentace italského překladu knižního interview s papežem Františkem, které vedl francouzský sociolog Dominique Wolton a jehož originál pod titulem „Politika a společnost“ vyšel na podzim loňského roku (Politique et société, Paris, Éditions de l´Observatoire, 2017, 421 str.) Kniha, která byla mezitím přeložena také do španělštiny a jejíž česká verze se očekává v květnu, nese v italštině nevšední název „Bůh je básník“. Jak pro list L´Osservatore Romano (22.4.2018) vysvětlil její autor, odvozuje se od jednoho z papežových výroků.
„Záhadou a nadáním současného papeže“, pokračuje Wolton ve vatikánském deníku, „je jeho srozumitelnost každému člověku. Jeho – v uvozovkách – „laický“ projev je přístupný doslova všem, což z něj činí papeže mondializace. Jak to, že se mu daří tak jednoduše mluvit a přitom nacházet pochopení ve všech zemích, ať již bohatých, či chudých, velkých, či malých, válčících či v míru? Odkud pochází tato vloha k lidské komunikaci?“, ptá se dále francouzský agnostik, jehož čas strávený s papežem zjevně oslovil natolik, že může vyvodit: „Ano, katolické církvi se volbou prvního neevropského papeže po třinácti stoletích podařil skutečně mistrovský kousek. Jako instituce je totiž na výši této naprosté změny. Papež je nejenom srozumitelný všem, nýbrž jeho slova ve prospěch chudých, potřebných a vyřazovaných, inspirovaná evangeliem, ladí s tím, co miliony lidí, věřících, ateistů či agnostiků, očekávají od náboženství, a nejenom katolického.
Nejsem s to posuzovat jeho dílo – kdo by se toho také mohl zhostit?“, dodává Wolton pro vatikánský list, „avšak zaujala mne radost, která z něj vyzařuje. Aniž by si dělal iluze o lidech a institucích, žije obydlen touto radostí, která se projevuje v jeho celosvětově vnímaném humorismu. Radost, důvěra, otevřenost – to na papeži Františkovi překvapuje a obrací se zejména k novým církvím“, uzavírá Dominique Wolton.
Knižní rozhovor francouzského sociologa a současného ředitele Národního střediska vědeckých šetření (Centre national de la recherche scientifique) vznikal během dvanácti setkání s papežem Františkem (od února 2016 do února 2017), při kterých byl přítomen překladatel Louis de Romanet a která završily další dvě pracovní schůzky věnované závěrečné redakci textu. Svazek se dělí do osmi kapitol nazvaných: Válka a mír; Náboženství a politika; Evropa a kulturní rozmanitost; Kultura a komunikace; Alterita, čas a radost; Milosrdenství; Tradice; Osud. Dodejme, že Dominique Wolton je autorem více než třiceti knih, které byly přeloženy do dvacítky jazyků. Mimo jiné publikoval knižní interview s francouzským sociologem a filosofem Raymondem Aronem (1981), pařížským kardinálem Jean-Marie Lustigerem (1987) a politikem Jacquem Delorsem (1994).
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.