Františkáni: Bez teritoriální jednoty nebude míru

17.4.2018 

Sýrie. Syřané se obávají, že válka opět zesílí, říká pro vatikánský rozhlas otec Bahjat Elia Karakach, farář největší latinské farnosti v Damašku a představený kláštera sv. Pavla. Ve chvíli, kdy měla mezinárodní komise Organizace pro zákaz chemických zbraní zahájit vyšetřovaní údajného užití chemických zbraní v Dúmě, a kdy Bašár Asad prohlašuje, že rakety západních mocností sjednotí zemi pod jeho vedení, se Syřané obávají zejména pokusů o rozdělení státu a nových ohnisek konfliktu. Hovoří o. Karakach:

„Lidé jsou poněkud demoralizovaní. Poté, co zažili chvíli klidu, po osvobození Ghúty, odkud byly odpalovány rakety, které zasahovaly hlavní město a civilisty, a mohli se opět svobodně nadechnout, se po posledních událostech se vrátily obavy, že válka opět získá na síle. Opakuje se to, co už jsme během těchto válečných let zažili. Pokaždé, když vláda dokáže osvobodit oblast obsazenou teroristy, dojde k reakci na světové úrovni – zejména ze Západu – která tuto oparaci zpochybní a shazuje vládu, jako by šlo o krvavý režim, který vraždí svůj lid. Přitom dobře víme, že civilisté, kteří žijí pod kontrolou tzv. povstalců, jsou ve velmi obtížné situaci a nepřejí si nic jiného, než být osvobozeni syrskou armádou.“

Říká otec Karakach. Ani on se netají přesvědčením, že za syrským konfliktem jsou především ekonomickém zájmy velkých mocností. „Abychom mohli vést dialog, je nutné mít před sebou především dobro Syřanů,“ dodává. Zároveň je přesvědčen, že pokud Sýrie dostane prostor, bude možné se dohodnout a pokračovat v pokojném soužití různých náboženství, kterým tato země dříve vynikala. V Sýrii totiž neexistují zóny s převahou toho či onoho náboženského vyznání.

„Pokud Sýrie zůstane sjednocená, syrský národ – a to mohu dosvědčit také ze své každodenní zkušenosti – je připraven překonat tento konflikt a zranění. Pokud však světové mocnosti mají v úmyslu rozdělit Sýrii, dojde ke katastrofě. Mohlo by to vést k etnickým čistkám a k ranám, které je daleko složitější uzdravit.“

Klášter svatého Pavla, v jehož čele otec Karakach stojí, je konkrétním svědectvím možnosti pokojného soužití.

„Františkánská komunita je v Sýrii už 800 let. Zaměřujeme se na pastoraci. Spravujeme farnosti a dvě poutní místa: jedno spojené se sv. Pavlem a druhé se sv. Ananiášem, který Pavla pokřtil. Dnes pokračujeme jak v běžné pastorační práci tak i v mimořádné: máme zvláštním centrum pro chudé, které každý měsíc vypomáhá více než 350 rodinám, dále pečujeme o studenty, o nemocné, kteří potřebují chirurgický zákrok, pomáháme lidem rekonstruovat domy poničené válkou. Zkrátka pracujeme na tomto mimořádném poli. Naš hlavní úkol je však bezesporu duchovní: musíme přinášet lidem naději.“

Říká pro Vatikánský rozhlas syrský františkán, otec Bahjat Elia Karakach, farář největší latinské farnosti v Damašku.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.