Bůh mi svěřil důležitý úkol, ale nezbavil mne lidské slabosti, píše papež Argentincům

22.3.2018 

Vatikán/Buenos Aires. “Jste mým národem, má vítězství jsou i vaše a, přestože nemohu pobývat v Argentině, vězte, že syn této země s hrdostí nese světu poselství víry, milosrdenství a bratrství”, píše papež František svým rodákům. Upřímný dopis, ve kterém se římský biskup označuje za “bratra a otce” , zároveň vysvětluje některá jeho gesta, která častokrát bývají chybně interpretována. List, datovaný 16. března, zveřejnil předseda Argentinské biskupské konference, mons. Oscar Ojea. Jedná se o odpověď na jiný, tentokrát blahopřejný dopis k pátému výročí pontifikátu, který papeži adresovali argentinští krajané a který překonal kontrapozice, vládnoucí v tuto chvíli ve Františkově vlasti. Napjatá atmosféra sílí zejména kvůli neochotě nejdůležitějších politických a společenských představitelů slevit ze svých zájmů a projevit vstřícnost druhé straně, nehledě na existující rozdíly.

K takovémuto setkání názorových oponentů nyní nicméně došlo právě díky gratulaci římskému biskupovi, kterou v Argentině podepsaly stovky lidí, zejména politických představitelů, odborářů, společenských a mediálních osobnostní. Zdánlivý detail, který papeže Bergoglia silně zasáhl, protože dokládá, že “je vždy možné nalézt důvody k setkání, a že tudíž jednota má převahu nad konfliktem”, jak píše ve své odpovědi. “Chtěl bych vám říci”, pokračuje papež, “že láska k mé zemi je dosud velká a intenzivní. Denně se modlím za ni i za svůj národ, který tolik miluji. A každého, koho mohla urazit některá má gesta, prosím za odpuštění. Mohu vás ujistit, že mým úmyslem je konat dobro a že v tomto věku se mé vlastní zájmy jen okrajově dotýkají mé osoby. Ačkoli mi Bůh svěřil natolik důležitý úkol a pomáhá mi, neosvobodil mne od lidské slabosti. Proto se mohu dopouštět chyb stejně jako všichni ostatní.”

“Jestliže se někdy radujete z toho, co mohu udělat dobře, prosím vás, abyste to považovali za své”, píše dále papež František v listu krajanům. “Jste mým národem – národem, který mne utvářel, připravil mne a nabídl do služby lidem. Navzdory tomu, že se nemůžeme radovat ze společného přebývání v naší Argentině, pamatujte, že Pán vyslal jednoho z vás, aby přinášel poselství víry, milosrdenství a bratrství do mnoha koutů země”, zdůrazňuje papež a obrací se na Argentince s následující výzvou: “Tlumočte dobro a krásu, abyste mohli přispět k obraně života a spravedlnosti, rozsévat pokoj a bratrství, zlepšovat svět svou prací, pečovat o nejslabší a plnýma rukama sdílet to, čím vás Bůh obdařil”.

Již několik měsíců docházely do Domu sv. Marty zprávy o sžíravé kritice, která z různých sektorů trvale dopadá na hlavu papeže Františka, vytváří negativní dojem kolem jeho postavy a vyjevuje rozpory mezi Argentinci navzájem. Tuto zaujatost přiživovaly také některé kroky argentinských katolických politiků, přičemž terčem kritiky se staly zejména audience s argentinskými veřejnými představiteli a jim určená papežova poselství. Názory na takováto leckdy kontroverzní setkání a jejich výklad se množily téměř donekonečna a uměle papeže přetahovaly do jednoho či druhého politického proudu. Z tohoto důvodu je papežův list významný, protože poprvé (nejen) svým krajanům vysvětluje, co je nejhlubším hybatelem jeho činů.

Přestože se obviňování papeže odvíjí od dílčího či dokonce nesprávného nahlížení reality, František požádal o odpuštění, aby dokázal, že si je vědom nedorozumění, které některé jeho skutky mohly vyvolat. Navíc opětovně potvrdil, nakolik silná lidská a duchovní vazba jej pojí s rodnou zemí. V tomto směru František Argentince vybídl, aby překonali rozpaky, a naopak pocítili skutečnou hrdost nad tím, koho dali světu. “Jako vždy prosím ty, kdo mají víru, aby se za mne modlili”, uzavírá papež své poselství, “a tomu, kdo ji nemá, aby mi přál jen dobro”. Co se týče případné cesty do Argentiny, František vysvětlil, že nyní k ní “nejsou vhodné podmínky”. Při jednom z mnoha setkání se svými krajany potvrdil, že se vrátí, “jakmile bude důvodem jednota, a nikoli rozdělení”.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.