Jezuitské rysy papeže Františka? Rozlišování, sociální vnímavost a ekologie

12.3.2018 

Vatikán. Na zítřek připadá 5. výročí volby kardinála Jorge Bergolia na Petrův stolec a včera uplynulo 60 let od chvíle, kdy vstoupil do jezuitského noviciátu. Jak připomíná generální představený Tovaryšstva Ježíšova, řeholní život současného papeže začal v mimořádné chvíli. Probíhaly totiž přípravy na II. vatikánský koncil, vnímaný v Latinské Americe jako „exploze naděje“. Církev hledala nové cesty křesťanské víry, více se zajímala osudy lidí a mnoho mladých jezuitů se angažovalo v sociálních otázkách, vzpomíná o. Arturo Sosa.

Za „jezuitský“ rys současného papeže považuje generální představený Tovaryšstva Ježíšova především důraz na rozlišování:

„To je klíčová otázka. Myslím, že pro tohoto papeže je charakteristická svoboda, jakou umožňuje právě rozlišování. Je to centrální prvek ignaciánské spirituality, kterou se jezuité snaží žít. Papežův důraz na modlitbu, na to, že je nutné být blízko Ježíši, není věcí typickou výlučně pro jezuity. O to má usilovat každý křesťan. František to ale dělá specifickým způsobem, který vyplývá z jeho formace v Tovaryšstvu. Podobně jako jeho mimořádná citlivost pro sociální oblast. Má to v krvi. A je to také něco, co se rozvinulo v Tovaryšstvu, již v jeho počátcích, ale především po koncilu, v propojení víry s bojem o sociální spravedlnost, s dialogem se všemi kulturami, s otevřeností světu. Papež vyniká jako jeden z nemnoha světových vůdců s velmi širokým přístupem ke světu. Má na zřeteli především nejvíce utiskované lidi a národy, stejně jako utrpení země samotné. Myslím, že právě v obraně životního prostředí a biodiverzity naší planety, která se některým nelíbí, papež ukazuje, že osobně pokračuje v tom, o co Tovaryšstvo usiluje v posledních padesáti letech,“ řekl Vatikánskému rozhlasu generální představený jezuitů, o. Arturo Sosa.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.