Spása duší je na prvním místě

10.3.2018 

říká prefekt Kongregace pro nauku víry, arcibiskup Luis Ladaria SI

Vatikán. Je mezi námi jistá spřízněnost, ale to je podružné. Papež je papež, to je podstatné! – odpovídá prefekt Kongregace pro nauku víry, arcibiskup Luis Ladaria, na dotaz zda jeho příslušnost k Tovaryšstvu Ježíšovu napomáhá spolupráci s papežem Františkem. V exkluzívním rozhovoru pro vatikánská média tak poukazuje na roli papeže v církvi a s papežem Benediktem XVI. opakuje, že úkolem vatikánského úřadu, v jehož čele stojí, je „hájit víru prostých věřících, nikoli víru teologů“.
Rozhovor přinášíme v plném znění.

Co pro vás znamená být prefektem Kongragace pro nauku víry za pontifikátu papeže Františka?

„Pro mne je to záležitost velmi jednoduchá: je to otázka poslušnosti! Papež František si mne zavolal, řekl mi, že se takto rozhodl, a já jsem odpověděl: „Svatý otče, když jste takto rozhodl, přijímám a není k tomu co dodat“. To je tedy pro mne první věc. Přirozeně s tím přichází také velká odpovědnost a musím přiznat, že první dny jsem moc dobře nespal... Postupně si ale zvyknete a zjistíte, že to půjde, zejména díky vědomí, že takto si to papež přeje. Není tedy nutné lámat si příliš hlavu, když je věc již vyřešena a rozhodnuta!“

Stejně jako Svatý otec jste jezuita. Myslíte, že vám to napomáhá k lepšímu chápání a spolupráci s papežem Františkem?

„Jistá spřízněnost tu evidentně je v oblasti formace,  v okruhu lidí, které oba známe. To může jistě pomáhat. Se Svatým otcem jsem se v podstatě neznal před jeho zvolením. Myslím, že jsme se viděli pouze jedinkrát, když přijel do Říma s ostatními argentinskými biskupy na návštěvu ad Limina. A jak je obvyklé, všechny biskupské konference v rámci návštěvy ad Limina přicházejí na Kongregaci pro nauku víry. Já jsem byl už tehdy jejím sekretářem a poprvé jsme se viděli a poznali při této příležitosti. Jistá spřízněnost, která může vzájemný vztah usnadňovat, tu tedy je, nicméně musím říci, že je to podružné: papež je papež! Zda jsem jezuita nebo ne, to pro mne nic nemění: papež je papež. Je to tedy věc, která může pomoci, ale je podružná, není podstatná.“

Při setkání s členy vaší kongregace na konci ledna, papež František zdůraznil, že vaše poslání má „svrchovaně pastorační ráz“. Jaký význam to má pro vaši každodenní práci?

„Řekl bych, že se to nedotýká přímo práce jako takové, ale způsobu, jakým je vykonávána. Pastorační dimenze tu nesporně je. Naším úkolem je šířit a obhajovat víru, kázat víru. To je pochopitelně svrchovaně pastorační role. Jde o to šířit katolickou víru takovým způsobem, aby byla stále lépe poznávána, a jsou-li nějaké problémy, také ji obhajovat. Mnohokrát jsem slyšel opakovat papeže Benedikta XVI., v době, kdy byl prefektem této kongregace, tedy kardinála Ratzingera, že »musíme hájit víru prostých věřících, nikoli víru teologů. Ti totiž mají prostředky k tomu, aby se  dověděli, jak se věci mají!« Myslím, že toto je velice platná a správná představa.
Zabýváme se přirozeně také disciplinárními otázkami, které mají významný dopad na mnoho lidí, a tedy také po této stránce jde o svrchovaně pastorační roli. To jistě neznamená, že bychom neměli důkladně studovat, ale vždy musíme mít před sebou salus animarum, spásu duší, která je vždy prvním cílem naší práce.“

Jedním z významných témat tohoto pontifikátu, je – jak víme – reforma římské kurie. Co znamená tento proces zahájený papežem Františkem pro Kongregaci pro nauku víry?

„Zatím jsme nedostali nic, co by se nás přímo týkalo... Až nám bude něco řečeno, jistě to rádi přijmeme a budeme – jako vždy – spolupracovat. Naše spolupráce s papežem Františkem bude absolutní, to je samozřejmé, ale do této chvíle jsme nedostali žádné konkrétní indikace.“

Blíží se páté výročí volby papeže Františka na Petrův stolec. Co vám osobně dává tento pontifikát, nejen jako prefektu Kongregace pro nauku víry, ale jako knězi a biskupovi.

„Jako kněz vnímám tohoto papeže jako velmi blízkého lidem, blízkého Božímu lidu, papeže se svrchovaně pastoračním postojem. To je pro mne, a pro nás všechny, pobídkou k tomu, abychom se také vnímali jako pastýři Božího Lidu. Papež mnohokrát řekl, že pastýři musí být cítit ovcemi... Svatý otec říká, že církev je jako pyramida: její základnou jsou všichni, a pak jsou někteří další, ale ti stojí ve službě ostatním, nikoli naopak -  tedy obrácená pyramida! Myslím, že je to krásná představa, a mám zato, že budeme-li ji brát vážně, může nám všem pomáhat, aby naše služba byla svrchovaně pastorační.“

Říká prefekt Kongregace pro nauku víry, arcibiskup Luis Ladaria SI.

Přeložila Johana Bronková

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.