O lásce uvnitř i vně křesťanského společenství kázal otec Cantalamessa

3.3.2018 

Vatikán. „Láska ať je bez přetvářky“ (Řím 12,9) – tato výzva sv. Pavla z listu Římanům byla tématem druhého postního kázání, které pronesl v pátek otec Raniero Cantalamessa OFMCap. v kapli Redemptoris Mater Apoštolského paláce k papeži a jeho spolupracovníkům z římské kurie. Papežský kazatel se zaměřil na lásku (agapé), která „není jen jednou ze ctností, byť první, nýbrž formou jich všech. Na lásce „spočívá Zákon i Proroci“ (Mt 22,40) a také „je naplněním Zákona“ (Řím 12,9). Podle otce Cantalamessy se v úvodní výzvě apoštola národů skrývá samo tajemství křesťanské lásky.

Původní termín, použitý sv. Pavlem, přeložený jako »bez přetvářky« (řecky anhypokritos), je jakousi kontrolkou. V Novém zákoně nacházíme toto slovo zřídka a téměř vždycky v definici křesťanské lásky. Stejný výraz se vrací v prvním listě Koriňtanům, přeložený jako  »upřímná láska« (1 Kor 6,6), a také u svatého Petra jako »nestrojená bratrská láska« (1 Petr 1,22).“

Z toho lze vytušit – řekl papežský kazatel – že láska spočívá ve zjevování toho, co je za viditelným zevnějškem lásky, prokazované skutky či slovy. Tuto intuici vyjadřuje sv. Pavel ve známé velepísni na lásku (1 Kor 13), kde konstatuje, že rozumět všem tajemstvím, rozdat všechen majetek chudým, ba položit vlastní život není k ničemu, pokud chybí láska. O ní pak říká, že je »shovívavá, dobrosrdečná, nezávidí, nevychloubá se, nenadýmá, nedělá, co se nepatří, nemyslí jen a jen na sebe, nerozčiluje se, zapomíná, když jí někdo ublíží, má zármutek, když se dělá něco špatného. Ale raduje se, když lidé žijí podle pravdy« (1 Kor 13,4-7). Apoštol Pavel na jiném místě rozlišuje dvě životní situace, v nichž se tato »upřímná láska« vyjadřuje.

První se týká vztahů ad extra, tedy společenství ke svému okolí. Druhá vztahů ad intra, tedy mezi členy téhož společenství. Ve vztahu k vnějšímu světu dává sv. Pavel následující rady: »žehnejte těm, kdo vás pronásledují, žehnejte a neproklínejte... Usilujte o dobro pro všechny lidi... Žijte v pokoji se všemi lidmi. Nezjednávejte si svoje právo sami, moji drazí, ale nechte Boha aby on spravedlivě potrestal.... Nedopusť, aby tě zlo přemohlo, nýbrž přemáhej zlo dobrem« (Řím 12,14-21).

Tyto rady jsou adresovány křesťanskému společenství v Římě, které bylo cizím tělesem v tehdejší pohanské společnosti – pokračoval otec Cantalamessa. Víme, jak silná jsou v takovýchto okolnostech pokušení uzavírat se do sebe, pěstovat si elitářský pocit a sveřepost spasené menšiny uprostřed světa zavržených. Tento pocit v té době prožívala patrně esénská komunita v Qumránu.

Druhým velkým polem pro uplatňování lásky je proto samo křesťanské společenství. Tady jde prakticky o to, jak řešit názorové konflikty, projevující se mezi různými jeho složkami. Apoštol v tehdejší komunitě věřících rozlišuje dvě skupiny, totiž tzv. »slabé« a  »silné« ve víře. Těmi prvními byli ti, kdo se cítili morálně vázáni dodržováním některých zděděných předpisů Zákona  či pohanskými zvyklostmi. Těmi silnými byli ti, kdo ve jménu svobody evangelia překonávali ona tabu.“

Sv. Pavel podává pro uplatňování lásky uvnitř křesťanského společenství tři kritéria – pokračoval papežský kazatel. Prvním je držet se svědomí. »Všechno, co není z přesvědčení, je hřích« (Řím 14,23). Druhé kriterium spočívá v respektování přesvědčení druhého a neodsuzování (srov. Řím 14,10.13). Třetí kriterium se týká tzv. silných ve víře, které Pavel vybízí, aby se snažili nedávat pohoršení těm slabým (Řím 14,14-19).

Všechna tato kriteria jsou však částečná a relativní, závisejí na jiném, které je univerzální a absolutní, a tím je Ježíš Kristus a jeho panování. ...»Žádný z nás nežije, ani neumírá sám sobě. Neboť žijeme-li, žijeme pro Pána, umíráme-li, umíráme pro Pána. Vždyť právě proto Kristus umřel a vstal k životu, aby se stal Pánem nad mrtvými i nad živými« (Řím 14,6-9).

Apoštol Pavel proto vybízí křesťany ke vzájemné lásce slovy: »Přijímejte jeden druhého do svého společenství, jako i Kristus přijal vás – k oslavě Boží« (Řím 15,7) – končil otec Cantalamessa, druhé postní kázání určené pro papeže a římskou kurii.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.