Papež František: Syntézou zákona je láska k bližnímu

3.3.2018 

Vatikán. Papež František přijal Italskou národní federaci zdravotnických komor (Federazione Nazionale Ordini Professioni Infermieristiche), která byla nedávno ustanovena v rámci reorganizace zdravotnických struktur v Itálii. Jak papež v úvodu neopomněl upozornit, se svými 450 tisíci členy tvoří vůbec největší italskou profesní komoru.

František se ve své promluvě zastavil u nenahraditelné role zdravotníků ve službě nemocným, v níž vedle profesionálních úkolů mají zvláštní úlohu mezilidské vztahy.

„Nejste  pouze v kontaktu s nemocnými, ale také s lékaři a příbuznými, stáváte se tak v nemocnicích a pečovatelských domech křižovatkou tisíců vztahů, které vyžadují pozornost, kompetenci a útěchu. A právě v této syntéze technických schopností a lidské vnímavosti se plně projevuje hodnota a drahocennost vaší práce.“

Zdravotníci pečují o člověka v každé životní fázi, od narození do smrti, a snaží se chápat potřeby nemocných v situacích, jimiž právě procházejí, pokračoval papež. Poukázal také na to, že vzhledem k jedinečnosti každé situace nestačí držet se protokolu. Zdravotník má mít neustále na zřeteli jednotlivého člověka. Jeho profese z něj činí „odborníka v lidství“, jehož úkolem je „humanizace roztěkané společnosti, která příliš často nechává na okraji ty nejslabší a zajímá se pouze o ty, kdo „něco znamenají“ nebo odpovídají kritériím výkonnosti či zisku.“

„Buďte schopni rozpoznávat správné limity techniky, která se nikdy nesmí stát absolutní hodnotou odsouvající do pozadí lidskou důstojnost. Buďte také pozorní k touze – byť ne vždy vyjádřené – po duchovním rozměru a náboženské službě, která představuje pro mnoho pacientů základní prvek smyslu života a vnitřního pokoje, jenž je v křehkosti způsobené nemocí naléhavější než jindy.“

Vybídl papež italské zdravotníky, aby pak upozornil na křesťanské vnímaní nemocného člověka, jak jej zakotvují Ježíšova slova a činy v evangeliu. Pro církev je v nemocných Ježíš přítomen zvláštním způsobem, zdůraznil a poukázal na zásadní novost v přístupu k nemocnému, jakou ukazuje Ježíš, když se neváhá dotknout malomocného:

„Nesmí nám uniknout význam tohoto prostého gesta. Mojžíšský zákon zakazoval dotýkat se malomocných a zakazoval jim, aby se přibližovali k obydleným místům. Ježíš však jde k jádru zákona, jehož syntézou je láska k bližnímu. Dotýká se malomocného a zmenšuje tak vzdálenost k němu, aby nebyl už vydělen z lidského společenství a skrze toto prosté gesto zakusil blízkost samého Boha.“

Ježíš tedy nedává pouze fyzické zdraví, nýbrž dotýká se srdce a malomocný tak je nejen uzdravený, ale cítí se také milovaný, dodal papež v promluvě k italským zdravotníkům. Povzbudil je pak, aby na tento příběh pamatovali, když se dotýkají těla nemocných. „Láskyplná přítomnost je „klíčem“ k pochopení nemocného a je také vzácným lékem pro jeho uzdravení,“ konstatoval František.

Na závěr připojil papež ještě praktické upozornění, aby v náročné službě pamatovali také na sebe a nenechali se zcela pohltit a vyčerpat svou prací, protože by mohli přijít o nezbytné síly a vyrovnanost. Zmínil rovněž problémy, s nimiž se zdravotnictví potýká v důsledku nedostatku personálu, který – jak dodal – „žádná prozíravá administrativa nemůže chápat jako příležitost k šetření“. Poslední úvahu věnoval papež František pacientům. Vybídl je, aby nepovažovali službu zdravotníků za automatickou:

„Buďte lidsky pozorní k zdravotníkům, kteří vám slouží. Obracejte se na ně s prosbou bez nároku samozřejmosti a neočekávejte pouze, že se na vás budou usmívat, nýbrž sami věnujte úsměv tomu, kdo se o vás stará.“

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.