Papež o antisemitismu: Proti viru lhostejnosti se naočkujme pamětí

29.1.2018 

Paměť je klíčem k budoucnosti a naší zodpovědností je důstojné předávání paměti budoucím generacím, řekl papež účastníkům mezinárodní konference, věnované odpovědnosti států, institucí i jednotlivců za boj proti antisemitismu. V rámci letošního předsednictví v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ji v těchto dnech v Římě pořádá italské ministerstvo zahraničí ve spolupráci se Světovým a Evropským židovským kongresem a Sdružením italských židovských obcí. Papež František v titulu konference zdůraznil právě slovo „odpovědnost“:

“Být zodpovědní znamená schopnost reagovat, tedy nikoli pouze analyzovat příčiny násilí a odmítat jeho perverzní logiku, nýbrž pohotově a aktivně mu čelit. Nepřítelem, proti kterému je nutné bojovat, proto není jenom násilí ve všech svých formách, nýbrž spíše zakořeněná lhostejnost, která nás ochromuje a brání nám ve spravedlivém jednání, ačkoli víme, že je spravedlivé.“

Lhostejnost je zlo, které se usadilo u brány srdce (Gn 4,7), a stalo se předmětem debaty mezi Stvořitelem a tvorem na počátku dějin. „Kde je tvůj bratr?“, ptá se Bůh Kaina. Ten však nejenom neodpovídá na otázku, nýbrž dožaduje se nezávislosti, vysvětloval římský biskup.

“Nezáleží mu na bratrovi – zde je onen zvrácený kořen, kořen smrti, vedoucí do ticha a zoufalství. Vzpomínám na ohlušující ticho, které jsem vnímal při návštěvě Auschwitz-Birkenau. Znepokojové ticho, které ponechává prostor pouze slzám, modlitbě a prosbě za odpuštění.“

Proti „viru lhostejnosti“ papež František doporučil „očkování pamětí“. Důležité je nevzpomínat jenom na slavné a potěšitelné momenty, nýbrž „pamatovat na celou cestu“ (Dt 8,2), jak to připomíná Mojžíš vyvolenému lidu.

“Právě jsme oslavili Den památky obětí holocaustu. Jestliže chceme zpětně nabýt své lidskosti, dobrat se lidského chápání reality a překonat mnohé politováníhodné formy apatie vůči bližnímu, potřebujeme tuto paměť, schopnost společně se zapojit do vzpomínání. Paměť je klíčem k budoucnosti a my neseme odpovědnost za její důstojné předávání budoucím generacím.“

Také dějiny židů a křesťanů vyžadují zpracování ve společné, živé a důvěryplné paměti, pokračoval papež, která nesmí ulpívat v zášti, nýbrž se má po překonání bolestné noci otevřít novému jitru. Naše dějiny jsou buď společné, anebo vůbec nejsou, řekl František a vyzval k navázání spojenectví, které by vystupovalo proti jakékoli formě lhostejnosti.

“Jistě v něm může napomoci potenciál informace, avšak ještě důležitější bude formace. Je naléhavé vychovávat nové generace k aktivnímu zapojení do boje proti nenávisti a diskriminaci, ale také k překonání minulých protikladů a k neúnavnému vyhledávání druhého člověka. Pokud totiž chceme připravovat skutečně lidskou budoucnost, nestačí odrážet zlo, nýbrž je třeba společně budovat dobro.“

Řekl papež účastníkům mezinárodní konference o boji proti antisemitismu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.