Svatý otec vyjádřil obavy před možným vypuknutím jaderné války

15.1.2018 

Papež František dnes zahájil 22. mezinárodní apoštolskou cestu svého pontifikátu, která jej v příštím týdnu zavede na rodný latinskoamerický kontinent, do Chile a Peru. Papežský speciál italských aerolinek Alitalia vzlétl z římského letiště Fiumicino krátce před devátou hodinou ráno, aby se vydal na téměř šestnáctihodinový let, který zakončí až krátce po osmé hodině večer místního času na mezinárodním letišti v Santiagu de Chile. Od hlavního města Chilské republiky dělí Řím dvanáct a půl tisíce kilometrů, přičemž hodinové ručičky se posouvají o čtyři hodiny dozadu.

V sobotu odpoledne se papež František ve shodě s nově zavedenou tradicí odebral do římské baziliky Santa Maria Maggiore, aby nadcházející cestu svěřil do rukou Panny Marie. Před její ikonou Salus Populi Romani položil květy a usebral se v modlitbě. František nepřijíždí do Chile a Peru jako první papež – obě země již v osmdesátých letech navštívil Jan Pavel II., Peru dokonce dvakrát (1985,1988). Papež František prožil v Chile část jezuitského noviciátu a také do Peru vícekrát cestoval ještě před nástupem na Petrův stolec.

Apoštolskou cestu bude sledovat sedmdesát novinářů z papežského doprovodu, kterým tiskový mluvčí krátce po vzletu Boeingu 777 rozdal fotografii chlapce z Nagasaki. Papež ji nedávno dal vytisknout s komentářem „plod války“. Španělský popis snímku dále hovoří o „zoufalství dítěte, které si kouše rty až do krve“. „Takovýto výjev přivádí k pohnutí více než tisíce slov“, řekl papež novinářům, přítomným na palubě letadla, a vysvětlil, že snímek objevil pouhou náhodou. Zasáhl jej ale natolik, že jej chtěl sdílet s druhými. Když se jedna z novinářek zeptala, zda existují reálné obavy z jaderné války, papež František potvrdil, že je skutečně zneklidněn.

“Ano, mám z toho opravdu strach, protože jsme na pokraji a stačí jediný incident, aby vyvolal válku. Pokud se bude pokračovat tímto tempem, je tu riziko, že se bude situace nadále vyhrocovat. Je proto nutné zničit zbraně a zasadit se o jaderné odzbrojení.“

Papež František pak novinářskému doprovodu předem poděkoval za dlouhou a namáhavou práci, která jej čeká. Dodal, že v Chile jeden rok studoval, dobře zemi zná a má v ní řadu přátel. S Peru se seznámil o něco méně, protože se tam několikrát vydal na různé konference. Novináře jako vždy osobně obešel, osobně pozdravil a převzal drobné dárky, které předznamenávají nadcházející cestu. Chilská novinářka Matilde Bourgos z CNN mu věnovala model dodávky, ve které chilský světec, jezuita Alberto Hurtado, ve čtyřicátých letech minulého století rozvážel potraviny chudým lidem.

Po příletu na letiště v Santiagu de Chile, který připadne na noční hodiny našeho času, by měla papeže Františka oficiálně přijmout odstupující, ale dosud úřadující chilská prezidentka, socialistka Michelle Bacheletová. Od března tohoto roku nastoupí do prezidentské funkce opětovně pravicový podnikatel Sebastián Piňera, který už ji v minulosti jednou zastával. Podle organizátorů cesty jej papež František pozdraví v rámci prvního bodu oficiálního programu, kterým je v úterý ráno setkání s veřejnými činiteli v prezidentském paláci La Moneda. Dnes v noci se papež František z letiště odebral na apoštolskou nunciaturu v Santiagu, odkud se v rámci první etapy apoštolské cesty vydá do dalších dvou chilských měst – jihochilského Temuco, kde v úterý pozdraví původní etnikum Mapučů, a severochilského Iquique, kde by se ve středu měl setkat s migranty z jiných latinskoamerických států, kteří v posledních letech přijíždějí ve stále hojnějším počtu do země, někdy též nazývané „latinskoamerickým Švýcarskem“.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.