Pochopme, kam míří islámský terorismus, vyzývá syrský biskup

6.12.2017 

Do aleppských trosek se postupně navrací život, ačkoli ozbrojené skupiny dřívější Al-Nusra (nyní přejmenované na Tahrir al Sham) nadále ostřelují západní čtvrti bývalé kvetoucí metropole. Elektrický proud funguje dvanáct hodin denně, voda v některých čtvrtích teče až dvakrát týdně. Z někdejších 150 tisíc aleppských křesťanů zbyla ve městě méně než třetina, informuje Vatikánský rozhlas biskup chaldejské církve, Antoine Audo, SI (foto):

“Můj postoj – a postoj syrské církve všeobecně – se nezměnil od samého začátku. Zásadní otázkou pro nás je, jak dnes jako křesťané můžeme přežít na Blízkém východě a v Sýrii. Tvoříme kladný prvek v muslimské kultuře a arabském světě, dokážeme spolu žít v míru, což je důležitý aspekt. Nejde tu o ekonomický problém či politickou nebo mocenskou strategii, o které se jako o jediné položky zajímá mezinárodní společenství. Apeluji proto na to, aby svět neopustil blízkovýchodní křesťany, protože jsou jednak bohatstvím lidskosti a víry pro všeobecnou církev a pro Západ, jednak bohatstvím pro muslimský svět. To je naše poselství, které, jak doufáme, dospěje k uším těch, kdo drží v rukou moc a zákony.“

Jak vnímáte, že se Západ staví lhostejně k pronásledování křesťanů?

“Mám pocit, že ozbrojené extrémistické skupiny jsou užívány prvořadě za ekonomicko-politickými účely, ačkoli na nábožensko-politické rovině je to velmi složitá záležitost. Mají ničit, rozvrátit, vyvolat chaos, jsou zaměřeny na jiné cíle. Užívají náboženství jako teroru. V islámu to většinou tak není – zneužívá se zde malá část islámského učení, která škodí. To je třeba pochopit. Náš vztah k arabskému a muslimskému světu má být postojem úcty a naslouchání – máme následovat učení papeže Františka v Myanmaru a Bangladéši.“

Poválečná rekonstrukce totiž bude ještě náročnější než válečný scénář. Odjezd čtyř tisíc ozbrojených džihádistů, včetně zahraničních žoldáků (foreign fighters), ze zničeného města Raqqua, na jehož nerušený průběh dohlížela americko-britská koalice, tentokrát zdokumentovala dokonce i BBC a hlavní světové deníky (v Itálii kupříkladu Il Sole 24 ore, 15.11.) Po teroristech zůstaly v zemi tisíce sirotků, které se syrská vláda snaží identifikovat pomocí testů DNA a soudního lékařství, upozorňuje francouzská investigativní novinářka Leslie Varenne ve své nedávné reportáži ze Sýrie. Gigantický projekt poválečné obnovy si vyžádá 600 miliard dolarů – jeho uskutečnění však nadále ztěžují evropské hospodářské sankce.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.