Bratr Alois: Synoda o mládeži? Nevodit za ručičku, ale doprovázet

5.12.2017 

Pokud existuje evropské poutní místo pro mládež, jmenuje se Taizé. Tamní ekumenická mnišská komunita, kterou v roce 1940 založil bratr Roger Schutz, přitahuje mladé křesťany i hledající. Každoroční setkání na konci kalendářního roku – tentokrát v Basileji – jsou obdobně jako Světové dny mládeže pevnými body v programu mladých lidí, kteří hledají Boha. Vatikánský rozhlas hovořil s nynějším převorem komunity Taizé, bratrem Aloisem Löserem. Na otázku, co dnešní mládež fascinuje na Kristu, reaguje:

“V Taizé máme dojem, že mladí lidé hledají především to, co by životu dodalo smysl a do čeho se vyplatí investovat. Ptají se, jak uchopit život do vlastních rukou. Víra jim tu poskytuje netušenou odpověď. Otázky mladých lidí se změnily od sedmdesátých let, kdy jsem sám jako dvacetiletý přišel do Taizé. Tenkrát stála v popředí politika a o víře se hodně diskutovalo. Bylo to jednodušší, protože tehdy všichni používali více méně stejný slovník. Když se dnes mluví o zmrtvýchvstání, pro mnohé mladé lidi je to v prvé řadě cizí slovo. Myslím si proto, že bychom velice jasně a zřetelně měli mluvit o tom, co stojí ve středu naší víry.“

Taizé funguje jako velká evropská evangelizační stanice. Zváni jsou všichni a nikdo se neptá na jejich vyznání. Velkou roli hraje ekumena a dialog mezi příslušníky různých náboženství. Je právě tato neohraničenost a zároveň ryzí religiozita tajemstvím vaší komunity?

“Taizé nemá žádné tajemství! Jednoduše se snažíme o to, abychom čerpali z jádra víry. Komunitní bratři pocházejí z různých křesťanských vyznání, zemí a světadílů. Chtějí být zřejmým znamením toho, že smíření, které Kristus podle evangelia přinesl, je silou působící ve světě. V loňském létě jsme například pozvali mladé lidi z Ruska a Ukrajiny a týden jsme se společně modlili. Tito lidé pak byli ochotni vyslechnout jeden druhého a lépe tak pochopit situaci v příslušných zemích. Evangelium je smiřují moc, která by ve světě mohla účinkovat ještě mnohem silněji.“

Co jmenovitě vadí mladým lidem na katolické církvi a co jim není jasné?

“To se v různých zemích značně liší. Pro mnohé je určitě důležité, aby církev prožívali nejenom jako instituci, která vyhlašuje pravidla, nýbrž především prokazuje porozumění pro každou situaci a pak poskytuje vedení. Mladí lidé jsou dnes ochotni vyslechnout, jaký směr jim ukazuje evangelium. Ačkoli evangelium neschvaluje všechny situace a chování, mladý člověk potřebuje pocítit, že tady mu někdo naslouchá, přijímá ho takového, jaký je, se všemi otázkami a omyly. Do církve tedy vkládají toto veliké očekávání, kterému se na mnoha místech určitě vychází vstříc, ale na které musíme ještě mnohem více přistoupit.“

Myslíte si, že je smysluplná synoda katolických biskupů s papežem na téma mládež. Může odsud vzejít něco nového?

“To se ukáže. Je nicméně krásné, že katolická církev již předem vymezila, že chce mladým lidem naslouchat a zabývat se jejich záležitostmi. Pro dnešní mladé lidi není snadné najít vlastní cestu – žijí v rychle se měnícím světě, ve kterém nelehce hledají orientaci. Myslím ale, že pokud biskupové a papež jasně vymezí: Nechceme vás vodit za ručičku, ale doprovázet ve smyslu evangelia, bude to pro mnohé mladé lidi silné znamení, a to i mimo katolickou církev.“

Letošní silvestrovské setkání Taizé se koná v Basileji – proč právě v tomto blahobytném a přesyceném srdci Evropy?

“Basilej je město, ale také hraniční oblast, což bude důležitý aspekt setkání. Mělo by vyjít najevo, že Evropa existuje v různých regionech přesahujících hranice a že to nejde vrátit zpět. V čase, kdy se šíří určitá únava ze společné Evropy, je to, myslím, důležité znamení. Dále jedeme do Basileje, protože je to město reformace, nikoli luterské, nýbrž reformované církve. V závěru roku, během kterého se tolik mluvilo o reformaci, chceme ještě jednou vydat signál, že jako křesťané můžeme dělat společně mnohem víc než dosud. Žijeme ještě příliš odděleně – mohli bychom se mnohem častěji scházet ke společné modlitbě a dávat tak najevo, že nás k sobě navzájem přivádí Kristus, ačkoli mnohé teologické otázky zůstávají otevřené…“

Uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu bratr Alois z Taizé.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.