Kristova přítomnost proměňuje rány velikonočním světlem

24.11.2017 

Když se žehnáme křížem, připomínejme si oběť těch, kdo trpí spolu s Ježíšem, řekl papež František při dnešní audienci účastníků setkání Spojené komise pro teologický dialog katolické a Asyrské církve Východu.

Tato starobylá východní církev s necelým půl milionem věřících je rozšířena zejména v Iráku, Sýrii, Íránu, Turecku a ve Spojených státech. V jejím čele stojí od roku 2015 katolikos Gewargis III. sídlící v Irbílu v iráckém Kurdistánu (na rozdíl od svého předchůdce Dinkhy IV., který sídlil v USA). Asyrská církev Východu se sice svou tradicí hlásí k nestorianismu (učení o dvou osobách a dvou přirozenostech Ježíše Krista) a uznává pouze dva první ekumenické koncily, v roce 1994 však podepsala s katolickou církví společnou kristologickou deklaraci, potvrzující stejnou víru v tajemství Vtělení. Tento dokument zahájil také činnost společné komise, která dnes dospěla k podpisu další společné deklarace, tentokrát věnované svátostem:

„Dnes můžeme hledět do budoucnosti s ještě větší důvěrou a prosit Pána, aby se díky vaší další práci přiblížil požehnaný a vytoužený den, v němž budeme s radostí slavit u téhož oltáře plné společenství v Kristově církvi.“

Svatý otec si dále všímá, že nová společná deklarace mluví o znamení kříže jako o symbolu vyjadřujícím jednotu všech svátostí. Poukázal také na to, že někteří autoři asyrské církve zařazují znamení kříže mezi posvátná tajemství, a připomněl v té souvislosti vnitřní spojitost mezi znamením kříže a utrpením neseným spolu s Kristem:

„Když hledíme na kříž nebo činíme znamení kříže, jsme voláni také k připomínce obětí vytrpěných ve spojení s Ježíšem. Jsme voláni stát nablízku těm, kdo dnes nesou na ramenou těžký kříž. Také Asyrská církev Východu, spolu s dalšími církvemi a mnoha bratry a sestrami, trpí pronásledováním a je svědkem brutálního násilí, páchaného ve jménu fundamentalistických extrémismů.“

Jak papež dále podotkl, k těmto tragickým situacím snadněji dochází v kontextu chudoby a nespravedlností, živených také vnějšími zájmy a „v konfliktech, které v poslední době způsobily situace krajní nouze a vytvořily skutečnou kulturní a duchovní poušť, v níž je snadné manipulovat s lidmi a podněcovat k nenávisti“. František připomněl také nedávné zemětřesení na hranicích Iráku a Íránu, právě v domovské oblasti asyrské komunity, a problémy spojené se stále větší diasporou v západních sekularizovaných zemích.

„Uprostřed této situace nám neustále opakované znamení kříže může připomínat, že milosrdný Pán nikdy neopouští své bratry, nýbrž přijímá jejich rány za své. Když činíme znamení kříže, odvoláváme se ke Kristovým ranám, k ranám, které vzkříšení nezrušilo, nýbrž naplnilo světlem. Tak také zranění křesťanů, včetně těch, jež zůstávají otevřená, nabývají záře a stávají se znameními velikonočního světla ve světě zahaleném do mnoha temnot, projde-li jimi živá přítomnost Ježíše a jeho lásky.“

Papež František povzbudil své asyrské hosty, aby pokračovali v cestě s nadějí a s důvěrou v přímluvu mnoha mučedníků, kteří jsou v nebesích již plně sjednoceni, a stávají se tak předchůdci a patrony naší viditelné jednoty na zemi.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.