Svatý otec: Jaký svět chceme zanechat těm, co přijdou po nás?

11.11.2017 

Papež přijal v sobotu dopoledne představitele regionální organizace tichomořských zemí (Fórum pacifických ostrovů - PIF). Tato organizace je tvořena 16 členskými zeměmi. Přidruženy jsou dvě země, a 7 subjektů mezinárodního práva má statut pozorovatele.
Petrův nástupce se obrátil k 46 členné delegaci sekretariátu Fóra pacifických ostrovů (Austrálie, Cookovy ostrovy, Federativní státy Mikronésie, Francouzská Polynésie, Republika Kiribaty, Republika Nauru, Nový Zéland, Papua Nová Guinea, Marshallovy ostrovy, Samoa a Vanuatu) se zásadní otázkou, kterou klade encyklika Laudato si´ (č.160):

Jaký svět chceme předat těm, kdo přijdou po nás, dětem, které nyní vyrůstají? Tato otázka se netýká izolovaně pouze životního prostředí, protože ji nelze klást pouze částečně. Ptáme-li se na svět, který po sobě chceme zanechat, máme na mysli především jeho všeobecné zaměření, jeho smysl, jeho hodnoty.

Papež František poukázal na problémy tamějšího obyvatelstva, které citelně vnímá otázky klimatických změn, zejména pokud jde o zvyšování hladiny moří, což představuje vážnou hrozbu. Zmínil v této souvislosti konferenci OSN o klimatu (COP 23) probíhající v těchto dnech v Bonu a vyjádřil přání, aby účastníci tohoto summitu měli na paměti, že Země nemá hranice.

Vize planety bez hranic anuluje zeměpisné hranice a poukazuje na nezbytnost světového vědomí, mezinárodní spolupráce a solidarity a sdílených strategií, jež neumožňují zůstávat lhostejnými tváří v tvář zhoršování životního prostředí a zdraví oceánů, související s lidským a sociálním úpadkem, který dnes na lidstvo doléhá..“

„Ve světě je všechno propojeno, řekl papež František a dodal, že situace oceánů a mořského ekosystému se navzdory mezinárodně přijatým výzvám v posledních letech zajisté nezlepšila.“

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.