Křesťan si nemůže dovolit naivitu

10.11.2017 

O každodenní korupci mluvil papež František v ranním kázání v kapli Domu svaté Marty. V dnešním evangeliu vypráví Lukáš o správci, který zpronevěřoval majetek svého pána. Ve chvíli, kdy je odhalen, nejde hledat počestnou práci, nýbrž pokračuje v okrádání za pomoci ostatních. Papež označil toto jednání za „skutečný korupční řetězec,“ a obrátil svou reflexi k naší době:

„Tak jednají mocní! Dokud vytvářejí korupční řetězce, jsou mocní; uchylují se dokonce k mafióznímu jednání. Ukazují to dějiny. Není to žádná pohádka, historka, kterou bychom museli hledat v knihách o dávných dějinách. Najdeme ji každý den v novinách, dennodenně! Děje se to dodnes, zejména s těmi, kdo mají odpovědnost spravovat majetek lidu, nikoliv svůj vlastní. Také evangelijní správce spravoval majetek jiných a nikoli svůj. Když jde o vlastní majetek, nikdo nejedná korupčně, chrání ho.“

Ježíš z tohoto příběhu vyvozuje závěr o větší prozíravosti „synů tohoto světa“ než „synů světla“ – poznamenal papež. Ve skutečnosti jde o jejich větší korupci, vychytralost provozovanou „zdvořile“ a „v hedvábných rukavičkách“. Existuje však také něco jako „křesťanská prozíravost“? – táže se papež:

„Tito lidé jsou prozíravější než křesťané – nebudu radši říkat křesťané, protože také mnoho korupčníků se označuje za křesťany – jsou-li tedy prozíravější než ti, kdo jsou věrní Ježíšovi, ptám se: existuje také křesťanská prozíravost? Existuje nějaký postoj pro ty, kdo chtějí následovat Ježíše, tak, aby neskončili špatně, nebyli od ostatních „sežráni zaživa“ – jak říkala moje maminka: „sežráni za syrova“? Jaká je tedy křesťanská prozíravost, prohnanost, která není hříšná, ale pomáhá mi ve službě Pánu a v pomoci bližním? Existuje křesťanská prohnanost?“

Ano, existuje jakýsi „křesťanský čich na to, jak kráčet, aniž bychom upadli do korupčních řetězců“, vysvětloval papež. Ježíš ho v evangeliu ukazuje na některých protikladech, například když mluví o křesťanech, kteří jsou jako „ovce mezi vlky“ nebo „prozíraví jako hadi a prostí jako holubice“. Papež proto doporučuje řídit se trojicí postojů: prvním je „zdravá nedůvěřivost“, totiž dávat si pozor na ty, kdo příliš mnoho slibují, mnoho mluví a tvrdí, že když investuješ do jejich banky, získáš dvojnásobek. Druhým postojem je uvědomit si, kde jsou svody ďábla, který zná naše slabosti. A konečně třetí je modlitba:

„Modleme se dnes k Pánu, aby nám dal milost být prohnanými křesťany, abychom získali tuto křesťanskou prozíravost. Pokud si totiž křesťan nesmí něco dovolit, je to naivita. Jako křesťané máme skrytý poklad a tím pokladem je Duch svatý. Musíme ho uchovávat. Takový naivka si nechává ukrást Ducha. Křesťan si nemůže dovolit naivitu. Prosme o milost křesťanské prozíravosti a křesťanského „čichu“. Je to také dobrá příležitost k modlitbě za korupčníky. Mluvíme o smogu, který způsobuje znečištění, existuje však také smog korupce ve společnosti. Modleme se za zkorumpované, aby - chudáci - našli východ z onoho vězení, do něhož se sami rozhodli vstoupit.“

Zakončil papež František své kázání v kapli Domu sv. Marty.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.