Římský biskup: Zvůlí a korupcí na Ukrajině nejvíce trpí chudí

9.11.2017 

Osmdesát pět let po vybudování Papežské ukrajinské koleje sv. Josafata na římském vrchu Janikulu dnes římský biskup přijal její akademickou komunitu, v čele s rektorem a bývalým studentem mons. Cyrilem Vasilem, SI. V úvodu své promluvy připomenul zakladatele této koleje, papeže Pia XI., který během svého pontifikátu čelil mnoha epochálním výzvám; vždy však rozhodně pozvedal hlas na obranu víry, svobody církve a transcendentní důstojnosti každého člověka.

“Svými listy a promluvami jasně odsoudil ateistické a nelidské ideologie, které potřísnily krví dvacáté století. Poukázal na jejich rozporuplnost a vymezil církvi příkladnou cestu evangelia, které je třeba uvádět do praxe také při hledání sociální spravedlnosti. (…) Jako budoucí kněze vás vyzývám ke studiu sociální nauky církve, abyste zráli v rozlišování a posuzování společenské reality, ve které jste povoláni působit.“

Také vaši drahou vlast dnes zraňuje válka, pokračoval papež František. Její obyvatelé si přejí mír a spravedlnost a touží po zapovězení veškeré zvůle, politické či společenské korupce, za kterou jako vždy nejvíce platí chudí lidé.

“Kéž Bůh posiluje a povzbuzuje všechny, kteří se zasazují o uskutečňování stále spravedlivější a solidárnější společnosti. Ať ve svém úsilí pociťují aktivní a konkrétní podporu církví, věřících a všech lidí dobré vůle. Možná se vám – jako seminaristům a kněžím ukrajinské řecko-katolické církve – může zdát, že tyto otázky se vymykají vašemu dosahu. Připomeňte si ale slova apoštola Jana: „Píšu vám, mládeži, protože jste přemohli zlého ducha …a Boží slovo zůstává ve vás“ (1 Jan 2,13.14).“

S poetickou vzpomínkou na duhu, která se po nedávné bouřce rozklenula nad panoramatem Říma, papež ukrajinské seminaristy vyzval k obdobné šíři srdce, do něhož se má vmístit celý svět, obývaný mnoha rozptýlenými dětmi Ukrajiny.

“Milujte a uchovávejte své tradice, ale varujte se jakéhokoli sektářství. A ve vlasti i mimo ni ochraňujte sen o Boží smlouvě s lidstvem a střežte mosty, které obdobně jako nadmračný světelný oblouk smiřují nebe se zemí a žádají po lidech, aby se učili navzájem milovat a ctít a aby se vzdali zbraní, válek a veškeré svévole.“

Jsem si jist, že pokud to budete činit a učit ostatní, a to zejména v ekumenickém dialogu, budou vás z nebeské vlasti podporovat všichni biskupové a kněží – včetně některých studentů vaší koleje, kteří položili život za věrnost Kristu a Apoštolskému stolci, zakončil papež František:

“Především se ale zaraduje všesvatá Boží Matka, Nejsvětější Maria, kterou uctíváte ve své národní svatyni v Zarvanici. Přeje si, aby kněží jejího Syna byli jako pochodně zažehnuté na tomto poutním místě při nočních vigiliích a aby připomínali všem lidem, zejména chudým a trpícím i těm, kteří škodí a rozsévají zkázonosné násilí, že „lid, který chodil ve tmě, vidí veliké světlo, obyvatelům temné země vzchází světlo“ (Iz 9,1). Také já uchovávám a uctívám malou ukrajinskou ikonu něžné Bohorodičky – je to dar vašeho vyššího arcibiskupa, když jsme spolu byli v Buenos Aires.“

V závěru Svatý otec připojil osobní vzpomínku na kněze a později tajně vysvěceného biskupa ukrajinské řeckokatolické církve, kterému jako chlapec v poslední třídě základní školy pomáhal ministrovat v byzantském obřadu. Jak řekl, stále v srdci uchovává nevšední krásu této liturgie, a navíc se od zmíněného kněze dozvěděl o utrpení a pronásledování ukrajinských křesťanů.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.