Papež František: Studovat hluboké příčiny nucené migrace

4.11.2017 

Je zapotřebí studovat příčiny nucené migrace, protože prvním právem člověka je neemigrovat, řekl papež František v promluvě k účastníkům konference pořádané Mezinárodní federací katolických univerzit. Tato organizace zaměřená na šíření katolické formace ve vysokém školství iniciovala v Římě setkání na téma „Uprchlíci a migranti v globalizovaném světě. Odpovědnost a odpovědi univerzit“ (1. – 4. listopadu na Papežské gregoriánské univerzitě. Katolické univerzity vždy usilovaly o harmonizaci vědeckého bádání s teologickým prostřednictvím dialogu mezi rozumem a vírou, podotkl papež František a vyzdvihl tři oblasti, které ve vztahu k fenoménu migrace spadají do kompetence univerzit, totiž výzkum, výuka a šíření sociálního povědomí.

„Považuji za vhodné zahájit další studium nejzazších příčin nucených migrací, s cílem rozpoznat uskutečnitelná, byť by dlouhodobá, řešení. Především je totiž zapotřebí zajistit lidem právo nebýt nuceni k emigraci. Stejně tak je důležitá reflexe nad principiálně negativními reakcemi, někdy dokonce diskriminačního či xenofobního rázu, jaké vyvolává přijímání migrantů v zemích s pradávnou křesťanskou tradicí, s cílem vypracovat plány pro formaci svědomí.“

Jak papež dodal, za hlubší zamyšlení stojí také otázka přínosu migrantů a uprchlíků pro hostící i domovské země. Vybídl křesťanské univerzity rovněž k teologické reflexi nad migrací jako znamením doby.

„Pokud jde o oblast výuky, přál bych si, aby katolické univerzity přijaly na různých úrovních programy ve prospěch vzdělání uprchlíků, ať už prostřednictvím dálkových kurzů určených těm, kdo žijí v uprchlických a sběrných táborech, nebo skrze udělování stipendií, která dovolí jejich zařazení do studijních programů.“

Papež František zmínil rovněž závažný problém uznávání akademických a profesních titulů migrantů, v němž by se měly angažovat mezinárodní akademické instituce. Důležitým úkolem je také formace pastoračních pracovníků, kteří se věnují pomoci migrantům a uprchlíkům.

„Na obecnější rovině bych chtěl vybídnout katolické vysoké školy, aby vychovávaly své studenty, z nichž někteří budou politickými lídry, podnikateli a kulturními činiteli, k pozornému studiu fenoménu migrace, v perspektivě spravedlnosti, globální spoluzodpovědnosti a společenství v mnohosti kultur. V oblasti šíření sociálního povědomí pak univerzita vystupuje jako instituce povolaná vykonávat ve společnosti, v níž působí, především roli kritického svědomí vůči různým formám politické, ekonomické a kulturní moci.“

Zdůraznil Svatý otec s poukazem na „20 akčních bodů“, které vypracovala Sekce pro migranty a uprchlíky působící v rámci vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj. Jejich cílem je přispět k procesu vedoucímu ke schválení globálních úmluv o migrantech a uprchlících v druhé polovině příštího roku. V této perspektivě se mohou také univerzity zapojit do asistenčních programů pro uprchlíky, žadatele o azyl a migranty, dodal František.
Na závěr papež připomněl dnešní liturgickou památku sv. Karla Boromejského „osvíceného a nadšeného pastýře, který si zvolil za své motto pokoru“ a popřál Mezinárodní federaci katolických univerzit, aby jeho život inspiroval její intelektuální a sociální činnost i vzájemné bratrství mezi jejími členy.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.