Petrův nástupce: Přítomnost sekulárních institutů ve světě je prorocká

28.10.2017 

Před sedmdesáti lety papež Pius XII. ustanovil novou formu zasvěceného života, tzv. sekulární instituty. Jejich charakteristickým rysem je evangelijní svědectví uprostřed světských povolání a angažovanost v sociálním apoštolátu. Papež František to připomíná v poselství adresovaném Sympóziu italských sekulárních institutů, které probíhá dnes a zítra na patristickém institutu Augustinianum pod záštitou Kongregace pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života. Dokument Provida Mater Ecclesiae, který sekulární instituty zavedl jako formu života „propojující zasvěcení se světským prostředím“ označuje papež František za v jistém smyslu „revoluční“. „Vaše nadšení má původ ve stále novém úžasu z Pána Ježíše, z jeho jedinečného způsobu, jakým žil a miloval, setkával se s lidmi, uzdravoval život a přinášel útěchu. Vaše „bytí uvnitř“ světa není pouze sociologickou situací, nýbrž teologickou skutečností, která vám dovoluje být pozornými, vidět, naslouchat, sou-cítit, spolu se radovat a tušit potřeby člověka,“ píše Svatý otec.

Přítomnost členů sekulárních institutů ve světě je prorocká velmi konkrétním způsobem. Přinášejí totiž do světa slovo, které Bůh chce říci světu, přičemž toto „říkat“ neznamená ani tak mluvit jako jednat. „Říkáme to, co Bůh chce říci světu skrze jednání ve světě,“ vysvětlil František. Jak dodal, je to způsob velmi významný zejména v dnešní době inklinující k izolaci a zajišťování se v pohodlí.

Na závěr Svatý otec členům sekulárních institutů připomíná „duchovní postoje“, které mohou napomáhat na cestě jejich povolání: Předně modlit se ve spojení s Bohem a brát vážně evangelium; dále rozlišovat podstatné od vedlejšího a tříbit moudrost, která dovoluje vidět, kde jsou priority; sdílet po Ježíšově vzoru osudy mužů a žen ve světě a neopouštět svět, byť by jeho osudy byly tragické a chmurné; dodávat odvahu a v síle Kristovy milostí neztrácet důvěru, jež dokáže zahlédnout dobro ve všem, a konečně chovat sympatie ke světu a lidem, byť by dělali „všechno pro to, abychom o ně přišli“, jednat v síle oné sympatie pocházející z Ducha Kristova, která nás osvobozuje, budí nadšení a dovoluje „být ve světě“ jako sůl a kvas – píše papež František v poselství účastníkům Sympózia italských sekulárních institutů.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.