Apoštolský vikář pro Jižní Arábii: Mocenské zájmy blokují informace z Jemenu

27.10.2017 

Válka v Jemenu jako by se vytratila z hledáčku mezinárodních sdělovacích prostředků. Přitom situace tamního civilního obyvatelstva je „dramatická“, potvrdil Vatikánskému rozhlasu apoštolský vikář pro Jižní Arábii, švýcarský kapucín Paul Hinder. Biskup Hinder v těchto dnech navštívil Řím a ve čtvrtek se setkal s papežem Františkem.

“Na informace v Jemenu a o Jemenu bylo uvaleno embargo. Má to různé důvody – jednak politické, jednak kvůli naprostému odříznutí země.“

Vysvětluje pro naše mikrofony. Dění v Jemenu přitom dopadá na celý Arabský poloostrov – je však nepřehledné a zvnějšku nepochopitelné, dodává.

“S lidmi v Jemenu udržuji pravidelný kontakt. Samozřejmě se vyjadřují velice opatrně, protože se nechtějí exponovat. Vycházím z toho, že situace je stejně jako dříve velmi dramatická, ačkoli to neplatí pro celou zemi. Nadále však trvá válečný stav a pokračuje vnitřní napětí. V pozadí hrají roli Saúdská Arábie a její spojenci a také Írán. Jsou tu ale ještě jiné zájmy…“

Dokud budou existovat lidé, kteří budou na této válce vydělávat, nic se nezmění, soudí biskup Hinder. Na rozdíl od sousedních zemí je totiž v Jemenu méně ropy, o to více lidí zde nicméně vydělává na prodeji zbraní. Včetně mnoha evropských zbrojovek – což přispívá k tomu, že se tak málo o Jemenu mluví.

“Evropa tu také hraje roli. Bylo by žádoucí, kdyby společenství států pomohlo a zabrzdilo tento trend. Jsem si vědom toho, že jde o střet zájmů, ale přece musí existovat také etická úvaha nad tím, co se děje se všemi těmi zbraněmi, které se v oblasti prodávají? Kvůli násilí zbraní tu denně umírají lidé a další umírají, protože v Jemenu už nefunguje zdravotnická péče. Také v tomto ohledu by mohly mezinárodní lékařské služby trochu pomoci, aby tuto nouzovou situaci zmírnily.“

Sedmi milionům Jemenců z pětadvaceti milionů celkového obyvatelstva hrozí smrt hladem, více než dva tisíce lidí (podle údajů OSN) z osmi set tisíc nakažených již zemřely na choleru, jejíž epidemie se lavinovitě šíří. Do konce tohoto roku by mohla postihnout až milion lidí. Spojeneckým bombám (Saúdské Arábie, USA a Velké Británie) jemenský tisk vytýká, že zasahují civilní cíle, včetně nemocnic a lékařských středisek, vodních čističek a nádrží.

“Církevní život v Jemenu utichl. Za prvé je tam jen málo křesťanů, kteří mohli zůstat a zůstali. V celé zemi není žádný kněz, zůstalo tam jen několik sester Matky Terezy, které tam nadále za velmi těžkých podmínek působí. Zbylí křesťané se scházejí k modlitbě v soukromých objektech. Kostely a modlitební místnosti jsou částečně zničené anebo kvůli politické situaci nepřístupné.“

Informoval apoštolský vikář pro Jižní Arábii, biskup Paul Hinder.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.