Kodex církevního práva přispěl k nezávislosti církve na světské moci

7.10.2017 

Sté výročí prvního Kodexu kanonického práva připadající na tento rok je příležitostí „obnovit a prohloubit autentický smysl práva v církvi, Kristově mystickém těle, v němž vládne Slovo a Svátosti, zatímco právní norma má sice nezbytnou roli, avšak je to role služebná“. To jsou slova papeže Františka z poselství adresovaném XVI. mezinárodnímu kongresu kanonického práva, který v těchto dnech probíhá v Římě pod záštitou Sdružení pro studium kanonického práva (Consociatio internationalis studio Iuris Canonici promovendo) u příležitosti stého výročí vyhlášení prvního Kodexu kanonického práva papežem Benediktem XV. (12. května 1917).

„Pohlédneme-li na století, které nás dělí od promulgace prvního Kodexu kanonického práva – píše papež ve zmíněném poselství - nelze popřít, že poskytl církvi velkou službu, a to navzdory omezením, která jsou vlastní každému lidskému dílu, i zkreslením, jež mohou postihnout kanonická ustanovení jak v teorii, tak praxi, pokušení pozitivismu nevyjímaje. Kodifikace práva umožnila církvi plout na neklidných vodách současné doby, udržovat jednotu a pevnost Božího lidu a podporovat šíření evangelia, což církvi spolu s poslední misionářskou expanzí umožnilo působit ve všech částech světa. Nelze podceňovat ani roli, jakou Kodex církevního práva sehrál při emancipaci církevní instituce od světské moci, na základě evangelního principu, jenž ukládá »dávat, co je císařovo, císaři, a co je Boží, Bohu« (srov. Mt 22,15-22-). Z tohoto hlediska Kodex jednak zvýšil a zaručil církvi autonomii, která je jí vlastní, a zároveň nepřímo přispěl ke stvrzení zdravé laickosti ve státních institucích.“

Papež František dále upozorňuje, že cílem kongresu není pouze historická připomínka, nýbrž také reflexe současné situace a „vhodná příležitost k zamyšlení nad správnou právnickou formací v církvi, která poukazuje k pastoračnímu výměru kanonického práva, k jeho úloze být nástrojem pro spásu duší (srov. CIC z roku 1983, §1752) a nezbytnosti respektovat ctnost spravedlnosti, která také v církvi musí být požadována a garantována.“

„Učte se chápat – citoval papež František z Listu Benedikta XVI. seminaristům (18.10. 2010) – a odvažuji se také říci mít rádi kanonické právo v jeho vnitřní nezbytnosti, ale i ve formách jeho praktické aplikace. Společnost postrádající právo by byla zbavena práv. Právo je podmínkou lásky.“ S odkazem na zmíněný list Benedikta XVI. a na apoštolskou konstituci Jana Pavla II. Sacrae disciplinae leges papež František vybízí k tomu, aby kanonické právo bylo vnímáno jednak ve smyslu „Nulla est charitas sine iustitia“ (Není lásky bez spravedlnosti) a zároveň ve shodě s eklesiologií Druhého vatikánského koncilu, jehož nauku má převádět do každodenního života Božího lidu.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.