Jemen prochází nejhorší humanitární situací světa

29.7.2017 

Dva roky od začátku války v Jemenské republice dospěla země do nejhorší humanitární situace v rámci celého světa, uvedl pro naše mikrofony mluvčí Světového potravinového programu (WFP), Rouven Brunnert. Ředitel této instituce OSN, David Beasley, právě zakončil návštěvu Jemenu, spolu s řediteli dalších agentur Spojených národů – Dětského fondu OSN (Unicef) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) – včera v Adenu informoval o „nejhorší světové epidemii cholery v kontextu hladomoru“. Hovoří Rouven Brunnert:

“Z přibližně třiceti milionů obyvatel každý druhý neví, zda se dalšího dne nají. Ředitel Beasley mluvil o velmi skličujícím obraze – vládne chaos, země je neprodyšně izolovaná a působí zde pouze několik pomocných organizací. Infrastruktura byla zničená, a to znamená, že nefunguje zdravotnický systém, zásobování vodou a kanalizace. Některé regiony se doslova proměnily v kloaku, což je ideální živná půda pro choleru, která tam řádí od dubna.“

Složitost situace vyžaduje úzkou spolupráci tří zmíněných institucí, podotýká Brunnert, avšak nezastírá, že se jedná o začarovaný kruh – špatné hygienické podmínky a nedostatek potravin zvyšují možnost nákazy. Brzy v Jemenu začne období dešťů, čímž se hygienická situace ještě zhorší.

“Ještě před třemi měsíci v Jemenu žádá cholera nebyla – nyní tu máme 400 tisíc podezřelých případů a 1900 lidí, kteří nemoci podlehli. Naše pomoc tedy vyžaduje stále novou organizaci, aby se zaměřila na nejpotřebnější – kromě nemocných to jsou ženy, senioři a děti.“

Jak sdělila delegace OSN, důležitou roli v poskytované pomoci sehrávají sami Jemenci, kteří se do ní dobrovolně zapojují. Odhadem 30 tisíc zdravotnických pracovníků dochází denně do práce, ačkoli už deset měsíců nepobírají plat.

“Obyvatelstvo se navzdory utrpení pevně semklo – oficiálně mluvíme o šestnácti tisících dobrovolníků, kteří nezištně vzdorují stávající krizi. Pomáhají v nemocnicích, pečují o hladovějící, zraněné a nemocné. Také obcházejí domácnosti, aby informovali o nejnovějším vývoji situace, protože nesmíme zapomínat, že také informační systém je zcela nefunkční. Bez nasazení mnoha dobrovolníků by se důsledky konfliktu zvládaly ještě mnohem hůřeji než dosud.“

Jemenská válka si nicméně podle mluvčího Světového potravinového fondu žádá okamžité politické řešení, které by zajistilo přístup potravinové pomoci pro 19 milionů lidí, bezprostředně ohrožených hladem.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.