Papež k ROACO: Být živými kameny

22.6.2017 

Papež František přijal účastníky plenárního zasedání ROACO, tedy sdružení charitativních děl na pomoc východním církví. V úvodních pozdravech papež připomněl dvě výročí: osm století působení františkánů ve Svaté zemi a sté výročí založení Kongregace pro východní církve, v jejímž čele až do roku 1967 stáli papežové osobně. V posledních desetiletích byly východní církve zasaženy „strašlivými vlnami pronásledování a utrpení, jak na východě Evropy tak i na Blízkém východě“ a emigrace oslabila přítomnost křesťanů v oblastech, kde po staletí žili, připomněl Svatý otec.

„Nyní se díky Bohu na některá z těchto míst po bolestném období totalitních režimů vrátila svoboda, v jiných však – zejména v Sýrii, Iráku a Egyptě – jsou stále nuceni hledět na utrpení svých dětí kvůli vleklým válkám a nesmyslnému násilí, prosáklému fundamentalistickým terorismem.“

Papež František zdůraznil, že toto všechno nás provádí zkušeností Ježíšova kříže, totiž utrpením, které je však zároveň zdrojem spásy. Bez kříže nemůžeme být Pánovými učedníky, dodal papež a obrátil pozornost k formaci seminaristů a stálému vzdělávání kněží, které bylo tématem zasedání.

„Uvědomujeme si radikálnost této volby, o níž mnozí z nich mluvili, a heroismus svědectví, s nímž stojí po boku svých často těžce zkoušených komunit. Jsme si však zároveň vědomi pokušení, s nímž se mohou setkat, jako je vyhledávání sociálního statutu, který je v některých oblastech přiznávám zasvěceným osobám, nebo způsob uplatňování vedoucího postavení podle kritérií odpovídajících lidskému sebepotvrzování nebo kulturním či místním schematům.“

Projekty a iniciativy Kongregace pro východní církve a dalších agentur se mají řídit autenticky církevním stylem, ať už jde o vztah biskupů ke kněžím či kněží k věřícím, kteří jim jsou svěřeni. Potom také seminarista a mladý kněz pocítí radost z toho, že může spolupracovat na spáse, kterou nám přinesl Pán, „jenž se jako milosrdný Samaritán sklání, aby do zraněných srdcí a lidských příběhů vléval olej útěchy a víno evangelijní naděje,“ dodal papež František. Zástupce východních cíkví vybídl, aby byly živými kameny lnoucími ke Kristu, který je úhelným kamenem:

„Východní církve uchovávají mnoho úctyhodných památek, kostelů, klášterů a místa spojených se světci a světicemi. O ty je třeba pečovat a zachovat je, také prostřednictvím vaší pomoci, a podporovat tak putování ke kořenům víry. Když však není možné opravit nebo udržet takovéto struktury, musíme i nadále být živých chrámem Pána, majíce na paměti, že „hlína“ naší věřící existence byla tvarována rukama „hrnčíře“, totiž našeho Pána, který do ní vdechl svého oživujícího Ducha. A nezapomínejme, že i v našich dnech křesťané na Východě – bez ohledu na to zda jsou katolíci, pravoslavní či protestanté – prolévají svou krev jako pečeť svého svědectví.“

V závěru audience papež povzbudil účastníky plenárního zasedání děl na pomoc východním církvím (ROACO), aby se zasazovali o to, aby uprchlíci z východu mohli na svých cílových místech žít podle svých vlastních církevních tradic. Tak se vaše činnost bude stávat „mostem mezi Západem a Východem, ale také mezi zeměmi původu migrantů a těmi, z nichž vy sami pocházíte“ – řekl papež František.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.