Egyptský biskup: Koptští křesťané děkují teroristům za nové mučedníky

12.6.2017 

Půldruhého měsíce po papežově návštěvě pokračuje život v Egyptě v běžných kolejích, avšak plody pouhých sedmadvacet hodin trvajícího pobytu hlavy katolické církve jsou trvalé, říká s přesvědčením biskup koptské katolické církve v Assiutu, Kyrillos Williams (foto). Jeho země kromě radosti z papežovy návštěvy prožívá také nelehké okamžiky – v posledních měsících ji zasáhly hned tři těžké teroristické útoky. Vatikánský rozhlas se ptal biskupa jedné z největších koptských diecézí v zemi, zda tyto atentáty ohrozí snahy o mezináboženský dialog, které papež prosazoval při své nedávné cestě. Biskup Williams to nemůže potvrdit:

“Muslimové projevili velkou solidaritu a všichni Egypťané byli skutečně zarmouceni tím, že k atentátům došlo. V tisku se nemluvilo o „křesťanských mučednících“, nýbrž o „mučednících Egypta“. Byli postříleni nevinní Egypťané a proti tomu musíme všichni bojovat. Prezident ihned reagoval tím, že kořeny terorismu leží v Libyi, kde se útočníci vycvičují. Solidaritu tedy projevilo veškeré obyvatelstvo, včetně muslimů.“

Vnitřní bezpečnost země je kromě posílení egyptského hospodářství a podpory turistiky pro prezidenta Fatáha al-Sisího výsostnou prioritou, ačkoli mu jako bývalému vysokořadému důstojníkovi bývá vytýkáno, že křesťanů se to příliš netýká. Biskup Williams ale nepatří k tomuto sboru kritiků:

“Nelze říci, že by se vláda dostatečně neangažovala v obraně křesťanů. Víme, že cílem atentátů je svržení egyptské vlády a státu, které by pak nahradil islámský stát. Křesťané to vědí a proto trpělivě přijímají vše, jak přichází. Někteří slabší lidé se možná necítí bezpečně, ale co by měla vláda dělat, aby se už tyto hrůzné činy neopakovaly?“

Proč se ale extrémistické útoky soustředí právě na egyptské křesťany? Biskup Kyrillos na to jednoznačně odpovídá:

„To je prosté, chtějí křesťany popudit proti vládě a namluvit jim, že je není schopna ochránit. Za druhé chtějí křesťany potrestat za to, že podle jejich mínění zapříčinili převrat v roce 2013 – toho se ale účastnilo 30 milionů lidí – těšilo by nás, kdyby nás byl takový počet! Je pravda, že se křesťané podíleli na sesazení Muhammada Mursího, ale většina byli nekřesťané.“

Jednoho ale atentátníci svým posledním útokem na skupinu křesťanských poutníků u města Minya přeci jen dosáhli –všechny křesťanské zájezdy nyní vyzískaly policejní dohled, pokračuje assiutský biskup.

“Z Assiutu v minulém týdnu vyjely dva autobusy, které každoročně vozí chudé křesťany na týden k moři. Právě jsem telefonoval s naším organizátorem, který potvrdil, že je až na místo doprovázela policie a tamní policejní ředitel jim zajistil ochranu po celou dobu pobytu.“

Poutě egyptských křesťanů, ale také diecézní shromáždění a bohoslužby nyní musí probíhat za zvýšených bezpečnostních opatření. To však egyptské kopty neodrazuje od jejich svědectví, zdůrazňuje biskup Kyrillos.

“Když státní úředníci navštívili zraněné po atentátech v Tantře a Alexandrii, vyslechli si od velmi pokojná slova. Tamní oběti dokonce děkovaly teroristům, protože se postarali o to, že se nyní v Egyptě zvýšil počet mučedníků. Křesťané si na terorismus navykli a dokáží se s ním vypořádat. Útoky jsou součástí našich dějin a mučedníci nedávných atentátů určitě nejsou poslední.“

Uzavírá pro naše mikrofony koptský biskup středoegyptského Assiutu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.