Blahořečení sedmi mučedníků španělské revoluce

5.5.2017 

V katalánském městě Gerona budou v sobotu 6. května beatifikováni další mučedníci protikatolického teroru třicátých let minulého století. Jejich osudy přibližuje prefekt Kongregace pro svatořečení, kard. Angelo Amato:

“V roce 1936, když ve Španělsku vypukla protikatolická revoluce, opustilo několik misionářů Nejsvětějšího Srdce Ježíšova z příkazu svých představených apoštolskou kolej v katalánském Canet de Mar, aby se uchýlili do bezpečí. Některým se to podařilo, jiní byli zadrženi na francouzské hranici, odvedeni do Seririá v gironské provincii a popraveni 29. září v Pont de Ser. Skupinu těchto mladých mučedníků tvoří čtyři kněží a tři laičtí bratři. Nejstarší z nich byl osmadvacetiletý otec Hortigüela, nejmladší dvacetiletý fráter José del Amo. Revoluční milice je vyzvaly, aby se ke střelbě obrátili zády, ale jeden z nich prohlásil: „Tak umírají zbabělci, ale my nejsme ani zbabělci, ani zločinci. Zabíjíte nás, protože jsme řeholníci a milujeme Boha a vlast. Ať žije Kristus Král!“ Nedořčená věta se ztratila v salvě kulek a další salvy se vybíjely také na mrtvých tělech.“

Jaké poselství předávají mučedníci z Canet de Mar dnešku?

“Jejich příběh nám připomíná tragickou stránku španělských dějin, ale zároveň slavnou chvíli křesťanského heroismu. Ve třicátých letech byli španělští katolíci terčem svévolné a nesnášenlivé diskriminace. Ve školách byl zakázán kříž, byly zrušeny řehole a vyvlastněn jejich majetech, byly pleněny církevní budovy a kostely, nedozírné dědictví sakrálních předmětů, poklad umělecké geniality předchozích století, lehl popelem. Milice za sebou nechávaly mrtvoly a trosky. Zlo dokáže pouze ničit, dobro umí budovat. Poprvé v dějinách Španělska převládla ideologie, podle které byla církev nebezpečím, a nikoli cenným sociálním a kulturním zdrojem pro rozvoj celé země. Byla naplánováno nejenom její právní, nýbrž také fyzické vyhlazení. Biskupové, kněží a laici byli zabíjeni „s takovou nenávistí, barbarstvím a krutostí“, jak si papež Pius XI. stěžoval v roce 1937, „která se v onom století nezdála možná“. Nepochybně lze mluvit o katolickém holokaustu ve Španělsku.“

uvedl pro Vatikánský rozhlas kard. Angelo Amato.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.