Náboženství a mafie

28.3.2017 

V rámci připomínky obětí organizovaného zločinu, proběhlo v sicilském Corleone sympózium o vztahu mafie a náboženství. Při té příležitosti se vzpomínalo také na bl. o. Pina Puglisiho, kterého v roce 1993 zavraždila Cosa Nostra. Hovoří arcibiskup Michele Pennisi z Monreale:

„Giovanni Falcone označil mafii za náboženství, za převrácené náboženství, s představou posvátnosti, která zotročuje a uvrhuje člověka do ďábelského kruhu, z něhož je obtížné vyjít. Mafie skutečně věnovaly zvláštní pozornost symbolům a praktikám převzatým z katolického náboženství, a vůbec nebraly v potaz zřejmou protichůdnost těchto symbolů a každodenního života mafiánů. Tímto způsobem byly nejposvátnější symboly, jako je účast na procesí nebo kmotrovství, překrouceny a staly se nástrojem získávání sociálního konsensu. Ve skutečnosti tyto pseudo-náboženské projevy nemohou být intepretovány pouze jako výraz zvrácené religiozity, nýbrž jako brutální a ničivá forma odmítnutí Boha a mylný výklad pravého náboženství.”

Vy jste vydal zvláštní dekret, abyste zabránil dalšímu šíření těchto jevů, ve kterém se stanovuje, že křestními ani biřmovacími kmotry se nesmějí stávat ti, kdo jsou spojeni s mafií.

Dospěl jsem k tomuto rozhodnutí v důsledku několika epizod. Naposled se totiž stalo, že jako křestní kmotr přišel syn Toty Riiny (Salvatore Riina je jeden z nejznámějších sicilských mafiánů, který si odpykává doživotní trest mimo jiné za vraždu soudců Falconeho a Borsellina), aniž by projevil jakoukoliv lítost a distancoval se od mafie nebo zločinů spáchaných jeho otcem. Kromě toho on sám už byl také odsouzen pravomocným rozsudkem. Přijal biřmování v Padově před několika týdny a pak se tady objevil jako kmotr. Často se také stává, že za faráři přicházejí příbuzní uvězněných mafiánů a prosí je o list, na jehož základě by mohli být tito lidé propuštěni z vězení, aby se jako kmotři účastnili křtu. Církev toto skutečně nemůže tolerovat. Nemůže schvalovat takovéto zviditelňování mafiánů. Jde o zneužívání institutu kmotra, který je přece tím, kdo má vychovávat k víře, a tedy být příkladem křesťanského života. Vydal jsem proto tento dekret také jako ochranu pro faráře, za podpory Kněžské rady.
Už v roce 2014 jsem vydal podobný dekret, který se týkal členů konfraternit. Na jeho základě se nesmějí stávat členy těchto bratrstev lidé, o kterých se ví, že mají mafiánské kontakty, a byli pravomocně odsouzeni. Pravé obrácení nemůže být redukováno na čistě soukromou záležitost. Tak jako delikty vstupují ve známost veřejně, tak také obrácení vyžaduje veřejné vyslovení distance a nápravu. V případě člověka zapojeného do mafiózní činnosti musí zahrnovat aktivní nasazení v boji proti strukturám mafie, která je trvalým zdrojem nespravedlnosti a násilí – a jak řekl nedávno prezident Mattarella »ničí naději a krade budoucnost«. Nezbytné je tedy jak skutečné obrácení srdce, tak také skutečné veřejné doznání.”

Řekl v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas arcibiskup sicilského Monreale, mons. Michele Pennisi.

Na ilustrační fotografii je procesí v Corleone.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.