Oba papežové blahopřejí ke znovuotevření katedrály v Carpi

28.3.2017 

„Zemětřesení stejně jako jiné tragédie mohou otřást společností, avšak nemají poslední slovo“, řekl státní sekretář Svatého stolce ve středoitalském městě Carpi při slavnostní bohoslužbě, která minulou neděli (26.3.) navrátila věřícím místní katedrálu Nanebevzetí Panny Marie (foto). Kardinál Pietro Parolin se do diecéze kraje Emilia Romagna vydal pět let po ničivém zemětřesení (2012) a pouhý týden před pastorační cestou papeže Františka (2.4.). V inaugurační homilii varoval před pokušením soustředit se výlučně na zlo a vše negativní, či dokonce tragédie pateticky využívat k vnějším efektům. „Pokud totiž vytrvale poukazujeme na to, co nefunguje, umenšujeme dobro, šíříme apatii a nedůvěru, přispíváme k nezájmu a falšujeme také samu skutečnost, která se pak jeví potemněle, byť ji zčeřilo jen pár mráčků“, řekl kardinál státní sekretář a dodal: „Důraz na strom, který se hroutí, spíše než na rostoucí les, oslabuje v mladých lidech naději a jejich ochotu k budoucím investicím.

Ke znovuotevření katedrály v Carpi poblahopřáli místnímu biskupovi Francescovi Cavinovi také oba papežové. Svatý otec František ocenil houževnatost a pracovitost všech, kteří se podíleli na obnově mateřského kostela celé diecéze a označil katedrálu za „bod konvergence a znamení transcendence, které činí víru téměř hmatatelnou a ve své mimořádné síle evokace svědčí o lidských schopnostech a kreativitě. Biskup Francesco Cavina, který se se zemětřesením musel vyrovnávat krátce po nástupu do úřadu, obdržel také dopis emeritního papeže, který, jak píše, v srdci a mysli vzpomíná na svou návštěvu v Carpi v červnu roku 2012, tedy krátce po zemětřesení. Benedikt XVI. jej ujišťuje o „své modlitbě za to, aby v nově otevřené sakrální budově byla vybudována také ona duchovní stavba, v níž je Kristus nárožním kvádrem“.

Papež František bude v sedmdesátitisícovém Carpi slavit nedělní eucharistii na Náměstí mučedníků, v jejímž závěru požehná základní kameny tří nových církevních budov (farnosti sv. Anny, exercičního domu a charitního střediska). Po obědě v diecézním semináři bude rozmlouvat s kněžími, řeholníky a řeholnicemi středoitalské diecéze a poté přejede do šestadvacet kilometrů vzdáleného městečka Mirandola, jehož hlavní kostel Panny Marie Větší dosud nebyl obnoven, vysvětluje místní ordinář.

“Až si papež prohlédne historické jádro Mirandoly, bude mít příležitost pochopit, jak tento kraj vypadal před rekonstrukcí. Dóm v Mirandole je prakticky rozbořen. Papež přijíždí, aby poděkoval za mohutnou práci, která zde byla odvedena a která byla umožněna občanskou a sociální soudržností. Církevní a občanské společenství skutečně pracovala za veliké součinnosti, avšak mnohé ještě musí být vykonáno. Naši lidé se už potřebují vrátit k modlitbě do svých kostelů. Nedávno jsem potkal na náměstí v Carpi jednoho pána – bylo to v den, kdy jsme ladili zvony před otevření katedrály. Řekl mi, že se rozplakal, i když do kostela nechodí a hlas zvonů přímo nesnášel. Teď mne vyzval, aby zvony klidně vyzváněly dnem i nocí, protože vnímá krásu jejich objetí. Užil přímo těchto slov, která dobře vyjadřují to, co naši lidé potřebují – své kostely.“

Říká biskup diecéze Carpi, na jejímž území se po druhé světové válce rozkládal takzvaný „trojúhelník smrti“ (s vrcholy Castelfranco Emilia, Mirandola a Carpi), ve kterém partyzánské oddíly prováděly čistky nejenom fašistických stoupenců, nýbrž obecně „třídních nepřátel“. V letech 1945-46 tu bylo povražděno více než tisíc lidí – za všechny jmenujme čtrnáctiletého bohoslovce Rolanda Riviho, blahořečeného před čtyřmi lety. Oblast kolem Modeny (rodiště Enza Ferrariho a Luciana Pavarottiho) je však také krajem umělců, doplňuje biskup Cavina.

“Mnozí z nich chtějí papeži předat svá díla, takže Svatý otec se do Vatikánu vrátí s bohatou sbírkou uměleckých děl, která dokládají onu zmíněnou potřebu spirituality. Doufám, že díky papeži se projeví ještě silněji a vědoměji v životě místních lidí.“

Uvedl pro naše mikrofony biskup středoitalského Carpi, kam papež František zavítá první dubnovou neděli.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.