Prozřetelnost je Boží láska, která působí ve světě a žádá nás o spolupráci

15.3.2017 

Papež František zaslal zvláštní poselství členům Mezinárodního sdružení charit (Association Internationale des Charités, AIC), které si v těchto dnech připomíná 400 let vzniku. V Châtillon-sur-Chalaronne se sešli jeho delegáti, aby se zamýšleli nad další budoucností této charitativní organizace, jejíž kořeny sahají do roku 1617. Sv. Vincent z Pauly tehdy založil konfraternitu zbožných dam pro pomoc chudým a potřebným, záhy označovanou jednoduše „Charita“. Skupiny inspirované ideálem evangelijní lásky bez hranic se rychle rozšířily po Evropě i mimo ni. V roce 1971 pak vznikla federace sdružující tyto skupiny na mezinárodní úrovni a byla uznána Svatým stolcem. Přesně před deseti lety (15. března 2007) ji Papežská rada pro laiky potvrdila jako mezinárodní sdružení věřících. Z právního hlediska má status nevládní organizace a je zastoupena v 51 zemích světa.

Ve svém poselství Svatý otec připomíná, že první charity se zrodily ze slitovného Vincentova srdce a obracely se k těm nejubožejším lidem venkova i měst, kterým chtěl ukazovat dobrotu, jakou Bůh chová ke všemu svému stvoření. Sv. Vincent viděl v chudých zástupce Ježíše Krista, údy jeho trpícího těla. František připomíná, že práce sdružení se také dnes zaměřuje především na pomoc lidem, kteří trpí po materiální, fyzické, morální či duchovní stránce. Celá vaše angažovanost se zakládá převážně na Boží Prozřetelnosti, konstatoval papež a připojil řečnickou otázku: „Co jiného je Prozřetelnost než Boží láska, která působí ve světě a žádá naši spolupráci?“

Petrův nástupce pak členy sdružení povzbudil, aby i nadále doprovázeli potřebné v jejich integrálním rozvoji a věnovali se zejména ženám a dětem, které se ocitly v situaci nouze. K ostrému vidění dnešních forem chudoby nestačí velké ideje, dodal papež, je potřeba žít z tajemství Vtělení, které bylo tak drahé sv. Vincentovy z Pauly, totiž z tajemství Boha, který se ponížil a stal se člověkem, aby člověka pozvedl a spasil. Nejde pouze o krásná slova, nýbrž o realismus, v němž jsme povoláni žít jako církev. Skutečný lidský rozvoj a autentická lidská svoboda totiž neexistuje bez hlásání evangelia „neboť nejsvrchovanějším aspektem lidské důstojnosti je povolání člověka být v duchovním spojení s Bohem.“
Papež František v závěru vybídl členy Mezinárodního sdružení charit, aby svědčili o Kristu také skrze osobní svědectví. „Chudí tak budou moci rozpoznávat Krista také ve vás a ve vašem jednání,“ napsal Svatý otec.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.