9.3.2017
Arcibiskup Silvano Tomasi z vatikánského úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji se vrátil z desetidenní cesty po uprchlických táborech Libanonu, Jordánska, Iráku a Řecka, kam se vydal spolu s kardinálem Rogerem Mahonym z USA, aby vyjádřili blízkost papeže trpícím (foto). Poznatky z této cesty shrnul pro Vatikánský rozhlas mons. Silvano Tomasi:
„Ze setkání s obyvateli uprchlických táborů vyplynuly dva zásadní poznatky. Za prvé jsou to důsledky pomýlené politiky, která řeší problémy válkou a násilím, jež přináší lidem obrovské utrpení. A současně, což je druhý poznatek, že existují dobří lidé připravení pomáhat a vydávají ze sebe to nejlepší, aby lidé vytržení ze svého prostředí mohli nadále žít, pokud možno s co nejmenšími obtížemi.“
Jak reagovali lidé v uprchlických táborech na jméno papeže Františka?
„Musím říci, že kamkoliv jsme přišli – mezi jezídy, muslimy, ať sunnity či šíity – kdykoli jsme zmínili papeže Františka všichni aplaudovali a říkali, že právě takovýto hlas potřebují slyšet. Chtěli jsme tak těmto lidem v nouzi dát najevo, že na ně někdo myslí a stará se o ně a že celá galaxie organizací inspirovaných evangeliem se snaží jim pomoci a ulevit jim v utrpení podle příkladu a učení papeže Františka.“
Jaký optimální postoj by měla zaujmout politika vůči uprchlíkům a migrantům?
„Naše cesta měla být výrazem naděje. Netřeba mít strach před trpícím bratrem, ale především je třeba jít ke kořeni problémů. Evropská unie, Spojené státy americké a jiné země jsou štědré a dávají stovky milionů dolarů na humanitární pomoc pro tyto lidi. Avšak tváří v tvář realitě, kterou jsme okusili, zejména bolestem a utrpením těchto lidí, vyvstává otázka, zda by nebylo moudřejší odpovědět na problémy, které tu jsou, vyjednáváním a dialogem. Tedy, nežli dávat almužnu na řešení špatných důsledků zmíněné politiky, bylo by lepší moudře užívat veřejnou moc než přijímat pomýlená rozhodnutí, která užívají násilí jako prostředek řešení nějakého problému.“
Říká mons. Silvano Tomasi z vatikánského úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.