Ukrajinci věří, že válku ukončí návštěva Svatého otce

23.2.2017 

Humanitární krize na Ukrajině je naléhavou situací nouze v srdci evropského kontinentu, která nesmí zůstat neviditelná, říká kyjevsko-haličský arcibiskup větší Svjatoslav Ševčuk. Ve chvíli, kdy konflikt mezi separatisty a vládními vojsky ve východních oblasti země vstupuje do čtvrtého roku a bilance obětí mluví o 10 tisících mrtvých, řeckokatolický arcibiskup se obrací na mezinárodní komunitu s apelem na mír. Příměří, které mělo nastoupit tento týden, se nedodržuje a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě poukazuje, že nejsou respektovány ani dohody z Misku o stahování těžkých zbraní. Pro Vatikánský rozhlas hovoří arcibiskup Svjatoslav Ševčuk:

„V posledních hodinách jsme obdrželi zprávy o pokračujících střetech. Příměří, ohlášené toto pondělí, není dodržováno. Ozbrojený konflikt trvá už tři roky a na ukrajinské území se nadále dostávají těžké zbraně.
Mezinárodní společenství by mělo věnovat pozornost třem skupinám lidí. Především jde o ty, kdo uvízli v tzv. „šedé zóně“, jak nazýváme hraniční oblast mezi okupovaným územím a územím kontrolovaným ukrajinskou vládou, kde lidé žijí už třetí rok pod neustálým ostřelováním. Týká se to téměř 200 tisíc lidí, zejména starých lidí a matek s malými dětmi. Jsou to ti, kdo nemohou odejít, nevědí, kam by šli! Podle oficiálních statistik Unicef žije v této oblasti 12 tisíc dětí. Měli jsme příležitost si ověřit, že mnoho z těchto dětí bylo zraněno, a to nejen fyzicky, ale také psychicky. Jsou tam děti, které po zážitcích z bombardování přestaly mluvit. My se jako církev snažíme všemi možnými způsoby k těmto lidem dostat. Státní organizace za nimi nepřicházejí. Zůstávají pouze náboženské komunity, které jsou motivovány láskou k Bohu a k bližnímu. Jedině ty mají vnitřní sílu k tomu, aby přicházely za těmito lidmi. Díky humanitární pomoci, odstartované Svatým otcem, které se na Ukrajině říká „Papež pro Ukrajinu“, mají pastorační pracovníci také prostředky na nákup jídla, léků a dalších věcí nezbytných pro přežití těchto lidí.“

Zmiňoval jste tři ohrožené kategorie, jaké jsou další dvě?

„Druhá kategorie se týká lidí na okupovaném území. K nim se mezinárodní pomoc vůbec nedostane. Jedinou možností, jak jim pomoc dopravit, jsou pro naší církev kněží, kteří zůstali v této oblasti mezi lidmi. Často se totiž vracejí na území kontrolované vládou, osobně naloží své vozy věcmi první potřeby a přivážejí je těmto lidem. V této oblasti je skutečně hlad. Třetí skupinu lidí představují utečenci, kteří z obou těchto oblastí uprchli do centrální a západní části ukrajinského území. Podle oficiálních údajů jich je nyní milion 700 tisíc. Ve skutečnosti jich však bude daleko více, odhaduje se přes dva miliony. Řeckokatolická církev na Ukrajině má svoji národní charitu, která je také téměř jedinou organizací přinášející pomoc těmto lidem.“

Unicef mluví o milionu dětí na východní Ukrajině, které naléhavě potřebují humanitární pomoc!

„Oficiální statistiky Unicef nás překvapily. Věděli jsme, že jejich počet je veliký, ale v jistém smyslu předčily naše obavy. Utrpení milionu dětí je utrpením nevinných. Proto cítím povinnost apelovat na mezinárodní komunitu, aby udělala všechno pro zastavení bojů. Církev chce dát hlas těm, kdo ho nemají. Hluboce na vás zapůsobí, když vidíte jak vypadá život těchto dětí, jak se učí v polorozbořených školách. Kromě toho 19 tisíc dětí je v neustálém ohrožení kvůli výbušninám a minám různého druhu. V každé třídě najdete varovné nápisy, vysvětlující dětem, že se nemají dotýkat neznámých předmětů, ale přesto každý den dochází ke zraněním. Polovojenské skupiny rozhazují po území hračky naplněné výbušninami – a bohužel, ti, kdo je sbírají, nejsou vojáci, nýbrž děti.“

Pokud jde o mezinárodní nátlak na dodržování dohod, je arcibiskup Ševčuk skeptický. Tyto apely se v terénu nijak neprojevují. A na druhé straně – dodává – konflikt na Ukrajině nelze vyřešit vojensky.

„Žádám proto ve svém apelu mezinárodní komunitu, aby pokračovala v diplomatickém úsilí o zastavení bojů.“

Zmínil jste pomoc zaslanou osobně Papežem Františkem, prostřednictvím sbírky pro Ukrajinu. Informujete papeže pravidelně o situaci v zemi?

„Snažíme se, aby Svatému otci přicházely informace, ale musím říci, že je se situací obeznámen velmi dobře. Apoštolský nuncius pravidelně navštěvuje tyto oblasti. Když se setkám s papežem, vyprávím mu různé příběhy, příběhy konkrétních lidí. Další poselství, které jsem přinesl Svatému otci je, že ukrajinský národ očekává jeho návštěvu, protože věří – nejen katolíci, ale také nevěřící – že Františkova návštěva ukončí válku. Předložili jsme mu pozvání, stejně jako synod řecko-katolických biskupů, biskupská konference latinských biskupů a ukrajinský prezident. Konečné rozhodnutí, samozřejmě, učiní Svatý otec.“

Říká pro mikrofony Vatikánského rozhlasu arcibiskup Svjatoslav Ševčuk.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.