Papež František napsal syrskému prezidentovi Assadovi

13.12.2016 

Apoštolský nuncius v Damašku, kard. Mario Zenari, předal syrskému prezidentovi Bašárovi Assadovi osobní list papeže Františka. Zprávu potvrdilo Tiskové středisko Svatého stolce i kard. Zenari pro italský tisk. O setkání prezidenta Assada s vatikánskou delegací informuje rovněž syrská agentura Sana. Papež v listě varuje před jakoukoli formou extrémismu a terorismu, vyzývá obě strany k ukončení násilí a respektování mezinárodního humanitárního práva, zejména s ohledem na civilní obyvatelstvo a přístup k humanitární pomoci. Návštěvu v prezidentském paláci pro naše mikrofony popisuje sám kard. Mario Zenari:

“Prezident mne v úterý dopoledne přijal ke zdvořilostní návštěvě, která navazuje na přítomnost damašské delegace na kardinálském jmenování v Římě. Vrátil jsem se do Sýrie jako kardinál, což, jak všichni pochopili – od vlády až po syrské občany – bylo cosi jedinečného. Bylo to gesto papežovy blízkosti trpícím Syřanům. Při schůzce jsem prezidentovi Assadovi předal papežův dopis, jehož obsah lze vytušit. Je shodný s tím, co papež vždy říkal v souvislosti se syrským konfliktem, a pak se zde v prvé řadě zdůrazňuje humanitární hledisko.“

Podle vatikánského tiskového sdělení se papež v listě dovolává pokojného řešení konfliktu. Měl jste dojem, že prezident Assad tato slova bere závazně?

“Můj pocit byl takový, že prezident Assad převzal papežův dopis s velkým uznáním. Přečetl si jej a vyslovil ocenění. To mohu bezpochyby potvrdit.“

Znamená tento krok, že se pro Sýrii otevírá určitá naděje?

“Všichni si přejeme zachytit záblesk naděje, rozjasňující řešení. Není to ale jednoduché, a proto právě v tuto chvíli je nutné pokračovat cestou ukončení násilí, přístupu k humanitární pomoci a smíření. Zejména obyvatelé Aleppa nyní platí za neblahé důsledky tohoto konfliktu. Jako věřící a křesťané neustáváme v modlitbě…“

Uvedl z Damašku kard. Mario Zenari. Podle informací o. Samiho Hallaka z Jezuitské služby uprchlíkům (SIR, 13.12.2016) teroristé dosud okupující některé východní čtvrti Aleppa minulou sobotu ostřelovali řeholní dům Tovaryšstva v západní části města. Bomby způsobily rozsáhlé škody, zničily druhé a třetí patro budovy, ale jako zázrakem nikoho nezasáhly. Jak vysvětlil syrský jezuita, naštěstí k bombardování nedošlo ráno, kdy do blízkého jezuitského distribučního centra Al-Azizieh přicházejí obyvatelé pro potraviny. Již v neděli křesťanští a muslimští dobrovolníci zahájili opravné práce jezuitského řeholního domu. Vládní vojsko vydobylo zpět téměř celé město, avšak boje nadále pokračují, uzavírá o. Sami Hallak pro agenturu SIR.

O naději, která neopouští obyvatelstvo, mluví pro naše mikrofony také aleppský maronitský biskup mons. Joseph Tobji:

“Pět let jsme trpěli důsledky teroristických činů a nyní lidé – už po celou dnešní noc – manifestují na náměstích, protože konečně můžeme doufat v trochu pokoje. Válku nemá rád nikdo. Už neexistuje východní a západní Aleppo, ale sjednocené město.“

Ze zóny obsazené teroristy byly evakuovány tisíce lidí. Kde jsou teď? Máte o nich zprávy?

“Vláda již před čtyřmi měsíci připravila kryty, do kterých se dostane také materiální pomoc. Myslím ale, že nebudou stačit, protože se nečekala taková masa lidí. Je také třeba říci, že někteří obyvatelé východního Aleppa se vrátili zpět poté, co syrská armáda vstoupila do jejich čtvrtí.“

Jaký dopad měla papežova slova, adresovaná prezidentovi Assadovi?

“Informovaly o nich všechny státní rozhlasové a televizní stanice. Papež na Sýrii nikdy nezapomíná a tentokrát zvolil formu osobního dopisu. Velmi si tohoto gesta ceníme a doufáme, že papežův apel bude vyslechnut. Válka je vždy něco ďábelského a nepřináší pouze materiální škody, nýbrž také krveprolévání.“

Blíží se vánoce – jak se na ně připravují aleppští křesťané?

“Letos poněkud odlišně, s větší nadějí. My maronité už nemáme kostely, protože byly všechny zničeny. Budeme slavit vánoce ve zpola rozbořené katedrále sv. Eliáše. A na jejích troskách budeme hlásat, že naděje neumírá, že život povstává ze smrti, že Emanuel, Bůh s námi, je dosud s námi a neopouští nás.“

Jaké vánoční poselství vysílají aleppští křesťané věřícím celého světa?

“Modlete se za nás. Máte bratry – jako Kristovo tělo máte druhou plíci, kterou je křesťanský Východ. Tato plíce se zanítila a je třeba ji léčit jak modlitbou, tak skutky milosrdenství.“

Uzavírá maronitský biskup Joseph Tobji z Aleppa.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.