Katoličtí biskupové Aleppa o tamní situaci

3.12.2016 

Teroristé opevnění ve východní části Aleppa používají civilního obyvatelstva jako lidských štítů. Brání lidem v odchodu do západních čtvrtí, které kontroluje řádná syrská armáda, uvedli aleppští biskupové pro vatikánské sdělovací prostředky. Apoštolský vikář pro katolíky latinského obřadu, biskup Georges Abou Khazen, OFM, informuje agenturu Fides o faktech, která jen stěží najdeme v mezinárodních mainstreamových médiích: „Z městských čtvrtí ovládaných takzvanými povstalci uteklo nejméně 20 tisíc civilistů (foto), které přijala vládní armáda a podpůrné organizace. Nejméně 70 tisíc lidí zůstalo v části města, kterou syrské vojsko právě vydobylo zpět. V této oblasti probíhá distribuce potravin a byla posílena zdravotnická pomoc a péče. Tamní obyvatelé si oddechli, protože konečně skončil dlouholetý nátlak. Co se týče oblastí dosud obsazených teroristickými skupinami“, pokračuje mons. Khazen, „teroristé z uskupení Al Nusra brání odchodu civilního obyvatelstva, a to v některých případech rovněž za použití zbraní. Dozvěděli jsme se, že došlo k lidovým manifestacím, které žádají stažení těchto ozbrojených skupin. Nyní všichni doufají ve vyjednávání, aby se dospělo ke konečné dohodě a, pokud možno, také ke smíření. Džihádistické skupiny vybraly pět svých zástupců, kteří by měli zahájit vyjednávání se syrskou armádou.“

Slova apoštolského vikáře pro Aleppo potvrzuje chaldejský biskup a předseda syrské Charity, Antoine Audo, SI:

“Je třeba najít mírové řešení a dát možnost ozbrojeným skupinám, aby mohly bez rizika odejít. Zejména je nutné dopřát obyvatelům východních čtvrtí volnost pohybu, aby si zvolili, kam odejdou. Syrská vláda je totiž rozhodnuta, že získá zpět celé východní Aleppo. Situce je tudíž kvůli bombardování velmi vážná a východní část města utrpěla rozsáhlé škody. Současně musím říci, že ozbrojené skupiny užívají tamních lidí, civilistů, jako sebeobranný prostředek. Lidé se snažili odejít do východní části, ale nedostali k tomu povolení. Teroristé užívají civilistů jako lidských štítů – to je jejich strategie. Ti nebozí lidé jsou tak ve dvojím ohni – na jedné straně bombardování vládního vojska, na druhé nadvláda ozbrojených band. Jako vždy platí za válku chudí lidé!“

Kam obyvatelé východního Aleppa odcházejí?

“Nepochybně ti, kteří mohou, jdou do východní části města, kde mají příbuzné a kde jsou různé mezinárodní organizace – Charita, Červený kříž a mnohé jiné. Myslím také, že odjíždějí směrem do Idlibu, kde jsou základny ozbrojených skupin, anebo možná do Turecka, nevím to ale přesně. Snaží se utéct před smrtí a bombardováním. Život v Aleppu je tvrdý – bez vody, proud a potravin. Musíme skutečně nalézt řešení a ukončit bombardování, aby lidé z části okupované teroristy mohli svobodně odejít a nebyli využívání jako nátlakový prostředek.“

O Sýrii se jednalo také v rámci Konference o Středomoří, která se dnes zakončila v Římě. Sjeli se na ni zástupci 55 zemí, z nichž někteří soukromě zavítali ke Svatému stolci, navštívili papeže Františka a státního sekretáře kard. Parolina. Vatikánské tiskové středisko nevydalo k audiencím pro ministry zahraničí Johnsona (Irsko), Lavrova a Kerryho žádné oficiální prohlášení.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.